Jogerős ítélet születhet szerdán az egykori fővárosi fellebbviteli főügyész, Ihász Sándor másodfokú büntetőperében a Fővárosi Törvényszéken.
A magyar igazságszolgáltatás ilyen magas pozíciókat betöltő szereplője eddig még nem került bíróság elé, hiszen Ihász Sándor nemcsak fellebbviteli főügyész volt, hanem 2004-től 2012-ig a Fővárosi Főügyészséget is vezette.
Utóbbi szervezet látta el a Fenyő-gyilkosság évtizedekig tartó nyomozásának felügyeletét is.
Az Ihász-ügy éppen ezért az 1998-as leszámolás egyik nagyon fontos mellékszála, hiszen az exfőügyész meggyanúsításának, majd bíróság elé állításának az előzménye az volt, hogy Gyárfás Tamást 2018. április 17-én őrizetbe vette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) azzal a gyanúval, hogy a Nap TV korábbi tulajdonosa, az úszószövetség egykori elnöke – Portik Tamás alvilági figura közvetítésével – megölette nagy üzleti riválisát, Fenyő Jánost. A Fenyő-ügyben idén februárban Gyárfást hét évre, míg Portikot életfogytiglanra ítélte nem jogerősen a Fővárosi Törvényszék.
Portik felvételei sodorták bajba Ihász Sándort
Visszatérve Ihász Sándorra, Gyárfás elfogása után nem sokkal a volt fellebbviteli főügyészből is gyanúsított lett. A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) azt rótta Ihász terhére, hogy még Gyárfás meggyanúsítása előtt, 2017 októberében átvette barátjától, az exúszóelnöktől a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatos, Gyárfás és Portik között zajló, utóbbi férfi által rögzített, majd hosszú évekig elrejtett beszélgetésekről készült hangfelvételek egy rövid részének leiratát (a teljes, vágatlan hangfelvételt csak több mint egy évvel később, 2018 decemberében foglalták le több helyszínen).
Gyárfás azért fordult régi barátjához, mert a leiratrészlettel Portikhoz köthető személyek megzsarolták: a Nap TV volt tulajdonosát egy bűnöző kereste fel otthonában, majd átadta neki a levelet azzal a közléssel, hogy „elutasítás esetén tragédia lesz”.
A papíron egyértelmű utalások voltak arra nézve, hogy a volt médiavállalkozónak köze van Fenyő halálához.
Nem adta át a bizonyítékot
Mivel Gyárfást ebben az időben már lehallgatták és nagy valószínűséggel meg is figyelték, Ihász Sándor is a hatóság látókörébe került. A KNYF szerint Ihásznak fel kellett ismernie, hogy a leiratban foglaltak olyan új bizonyítékok, amelyek jelentős mértékben hozzájárulhatnak Gyárfás felelősségre vonásához.
Ennek ellenére a törvényben előírt ügyészi kötelességével ellentétben a felmerült bizonyítékot nem adta át a nyomozóhatóságnak, hanem hivatali helyiségében tárolta, így hivatali visszaélést követett el.
A Központi Nyomozó Főügyészség végül 2020 tavaszán emelt vádat Ihász Sándor ellen a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Az egykori főügyész az eljárás során végig azt hangsúlyozta, hogy nem követett el semmit, és abszurd, ami vele történik, ráadásul egykori kollégái is pontosan tudják, hogy nem követett el bűncselekményt.
A volt főügyész azzal is védekezett, amikor a leiratrészletet megkapta, akkor sem és korábban sem merült fel barátja, Gyárfás Tamás büntetőjogi felelőssége az 1998-as Fenyő-gyilkosság kapcsán. Szerinte a Gyárfástól megkapott papíron olyan dialógus volt, amit bárki írhatott, aki nyomon követte a Fenyő-gyilkosság fejleményeit, benne a Gyárfás esetleges érintettségére vonatkozó, korábban soha, senki által meg nem erősített sajtótalálgatásokat, feltételezéseket, rágalmakat.