Hőségriasztás van érvényben
Szombat éjfélig harmadfokú hőségriasztás van érvényben. A hőség az egészséges szervezetet is megviseli, de a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők különösen veszélyeztetettek. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt kéri, hogy
a nagy melegben fogyasszunk több folyadékot, elsősorban vizet. A déli órákban semmiképpen ne tartózkodjunk a tűző napon, és ne feledkezzünk meg a napvédő krémek használatáról, továbbá a sapka vagy kalap viseléséről sem.
Aki teheti, tartózkodjon árnyékban, légkondicionált helyiségben, a legmelegebb órákban kerülje a megterhelő fizikai munkát. Az autóval közlekedőket különös óvatosságra intik, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a rendkívüli meleg. A vízparton tartózkodók hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennek, és felhevült testtel ne ugorjanak a vízbe. Ilyen időszakban fontos a fokozott odafigyelés. A gyermekeket, házi kedvenceket néhány percre se hagyjuk a parkoló autóban. Még egy félárnyékban parkoló jármű utastere is életveszélyesen felmelegedhet. Ha bárki autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot.
Ovádi Péter állatvédelmi kormánybiztos a nyári forróság veszélyeire hívta fel az állattartók figyelmét.
A hőguta és a kiszáradás komoly egészségügyi problémákat okozhat a kutyáknál, amelyek akár életveszélyesek is lehetnek.
A nyári forróságban a kutyák hőszabályozása kevésbé hatékony, mint az embereké, mivel nem izzadnak a bőrükön keresztül, hanem lihegéssel próbálnak hűsölni, ami azonban csak korlátozott mértékben segít.
A hőguta veszélye akkor is fennállhat, ha kedvencünk árnyékos helyen van, azonban a levegő fülledt. Ezenkívül a kiszáradás is komoly kockázatot jelent, különösen akkor, ha nem biztosítunk számukra elegendő friss vizet, ami különösen fontos a forró napokon. A forró aszfalt és homok pedig könnyen megégetheti a kutyák mancsát, ami fájdalmas sérüléseket okozhat.