Ki szerezhet mandátumot a vármegyei közgyűlésekben?

A jelölőszervezeteknek az ötszázalékos küszöböt itt is el kell érniük.

Forrás: MTI2024. 06. 09. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vármegyei közgyűlésekbe az önkormányzati képviselőket a választópolgárok vármegyei listákról választják meg június 9-én. Minden vármegye egy választókerületet alkot, amelynek nem része a megyei jogú város, valamint a főváros, ahol külön választást tartanak. A vármegyei választókerületben listát az a jelölőszervezet állíthatott, amely a választókerület választópolgárai fél százalékának az ajánlását összegyűjtötte. Azok a jelölőszervezetek, amelyek a megyei választókerületben lévő települések választópolgárai egy százalékának, de legalább kétezer választópolgárnak a közös ajánlását összegyűjtötték, közös megyei listát állíthattak. A választáson 108 vármegyei listát vettek nyilvántartásba a területi választási bizottságok, a listákon 612 jelölttel. Öt évvel ezelőtt 104 lista volt 1854 jelölttel.

 

Arányosan osztják el a képviselői helyeket

A vármegyei listákra külön, szürke keretű szavazólapon lehet majd szavazni úgy, hogy a választópolgár a szavazólapon szereplő listák közül egyet választhat. A vármegyei listákon a lista neve alatt fel lesz sorolva a listán szereplő első öt jelölt neve is.

A vármegyei listák a leadott szavazatok arányában kapnak mandátumot, de nem szerezhet mandátumot annak a jelölőszervezetnek a listája, amelyik nem szerezte meg a vármegyei listákra leadott érvényes szavazatok 5 (több jelölőszervezet esetén 10, illetve 15) százalékát.

A mandátumok elosztásához össze kell állítani egy táblázatot, amelyben minden lista neve alatt képeznek egy számoszlopot: a számoszlop első száma az adott lista szavazatainak száma, a következő az adott lista szavazatainak száma elosztva kettővel, hárommal, néggyel, öttel, rendre az egymást követő egész számokkal.
A mandátumok kiosztásához meg kell keresni a táblázatban előforduló legnagyobb számot, és amelyik lista számoszlopában találják meg, az a lista kap egy mandátumot, ezt követően meg kell keresni a következő legnagyobb számot, és amelyik lista oszlopában találják, az a lista kap egy mandátumot. Ezt az eljárást kell folytatni mindaddig, amíg az összes mandátumot ki nem osztották.

Borítókép: Szavazóurna a 2024. június 9-i önkormányzati és európai uniós választáson (Fotó: Csudai Sándor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.