Itt volt az ideje: jön az iskolai mobilozás tiltása

– Ha a szülő és a gyerek ezzel a tiltással találkozik, akkor talán egyre többen lesznek azok, akik elgondolkoznak azon, vajon miért vezettek be ilyen intézkedést. Ma még sokan gyanútlanul néznek az okoseszközökre, holott egy fejletlen idegrendszerre ezeknek rendkívül káros hatásuk lehet – mondta lapunknak Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató az iskolai mobiltelefon-használat korlátozásáról hozott új törvény apropóján. Több európai országhoz hasonlóan szeptember 1-jétől hazánkban is egységes, országos szabályozás fogja tiltani, hogy a gyerekek a szükséges feladatokon kívül mobilozással tölthessék az idejüket az iskolákban.

2024. 06. 14. 5:30
Okostelefon
Kialvatlanság, romló szociális kapcsolatok, függőség. A folyamatos mobilozás komoly veszélyekkel fenyegeti a gyerekeket Fotó: Global Images Ukraine
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly ősszel röpke bejegyzésben számolt be közösségi oldalán Rétvári Bence arról, hogy központi szabályozással megtiltották a gyerekek mobiltelefon-használatát az angliai iskolákban. Sokakban már akkor felmerült, hogy a Belügyminisztérium miniszterhelyettese azért tarthatta fontosnak közzétenni a hírt, mert Magyarország hasonló, a mobilozás korlátozását célzó szabályozásra készül. Ezt akkor a tárca „sem megerősíteni, sem cáfolni” nem akarta, de árulkodó volt a Rétvári posztja alatti erős aktivitás: pártállástól független konszenzus alakult ki a hozzászólók zöme között, hogy idehaza is égető szükség lenne hasonlóra – sokan pedig jó gyakorlatokat is megosztottak.

Two,Friends,Talking,And,Using,Phones,In,School,Corridor
Sok tanár már nem tudott mit kezdeni az állandó iskolai mobilozással (Fotó: Monkey Business Images)

A hét elején aztán egy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott, kivételes eljárásban tárgyalt – és kedden már el is fogadott – salátatörvény részeként nálunk is korlátozás lép életbe az iskolákban szeptember 1-jétől. Az új törvény egységes szabályozást hoz létre az iskolák területére be nem vihető és bevihető, azonban használatukban korlátozott tárgyakra vonatkozóan. A szabályok betartása érdekében a tanároknak és az iskolaőrnek jogosultságuk lesz arra, hogy a tanuló csomagját és tárolóhelyiségét átvizsgálhassák. A szóban forgó tárgyak körét egy későbbi rendelet fogja szabályozni, de a jogszabály alapvetően az okoseszközökre, mobiltelefonokra vonatkozik.

Nagy igény volt a mobilozás tiltására

– Ha nincs egységes rend, mindig nehezebb valamit megoldani, ezért én nagyon örülök az új jogszabálynak – mondta a Magyar Nemzetnek Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató. – Eddig is voltak természetesen alulról jövő kezdeményezések a mobilhasználat iskolai korlátozására, de még ha szülői közösségek, tantestületek ezt akarták is, mindig volt egy-két szülő vagy pedagógus, aki nem értett egyet a tiltással, és személyiségi jogokra és egyebekre hivatkozva végül nem igazán működött a dolog. Ráadásul az igazgatók is féltek attól, hogy ha olyan rendelkezést hoznak az iskolában, hogy mondjuk a tanítás előtt beszedik a készülékeket, az nagy vitákat fog kiváltani – fejtette ki Pécsi Rita, aki szerint emiatt – bár nagy igény lett volna rá – az okostelefonok használatának tiltása, korlátozása nagyon kevés helyen működött.

Pécsi Rita felhívta a figyelmet, hogy ha kikapcsolt állapotban ugyan, de a gyereknél lehet a telefon, az nem megoldás. – Remélem, hogy a rendelet nem ezt a lehetőséget fogja megadni, mert az teljesen egyértelmű, hogy ez semmit nem ér. Ha a gyerek zsebében lapul a készülék, túl nagy a vonzás. Ezeknek eleve ilyen a működésük: a kütyük, a különféle alkalmazások dopaminhatást váltanak ki, függővé tudnak tenni, egy gyerek, de még egy felnőtt is, egyszerűen nem állja meg, hogy ne kapcsolja be, ne nézzen rá, ne „simogassa” kicsit a kütyüt – magyarázta Pécsi Rita.

Eljön újra a „butatelefonok” kora?

A neveléskutató szerint az új szabályozásnak az iskolai életen túlmutató jelentősége van. – Ha a szülő és a gyerek ezzel a tiltással találkozik, akkor talán egyre többen lesznek azok, akik elgondolkoznak azon, vajon miért is volt szükséges ez, miért vezettek be ilyen intézkedést. Ma még sokan gyanútlanul néznek az okoseszközökre, holott egy fejletlen idegrendszerre ezeknek rendkívül káros hatásuk lehet. De ha az oktatásügyben ezzel a korlátozással találkoznak, talán otthon sem engedik szabadon használni ezeket a készülékeket a kisebb-nagyobb gyerekeknek – mondta Pécsi Rita.

Hozzátette, az is fontos hozadéka lehet a szabályozásnak, hogy végre nem kell hosszas vitákat folytatniuk a tiltás és a megengedés pártján álló szülőknek, nem kell „szakcikkekkel győzködni” egymást, mert kész helyzet áll elő: az iskolában csak bizonyos tanórákon, adott feladatokra lehet majd használni a mobiltelefont. Pécsi Rita felhívta a figyelmet egy külföldön már terjedő jelenségre is, miszerint

ismét egyre több gyerek kap „butatelefont” a szüleitől.

– Azon, ha kell, elérik egymást anyával, apával, de ezzel többé-kevésbé elejét lehet venni az állandó online jelenlét keltette veszélyforrásoknak – mutatott rá a neveléskutató, aki szerint ez követendő példa lehetne hazánkban is.

Gúnyolás, zsarolás, megalázás

A parlamenti vitában Panyi Miklós, a Miniszterelnökség államtitkára egyébként a közelmúltbeli, nagy társadalmi felháborodást kiváltó esetekre hivatkozott, hangsúlyozva, hogy egyre gyakoribb a cyberbullying, amikor a diákok egymásról megalázó felvételeket készítenek, azokat az interneten nyilvánosságra hozzák, gúnyolva, zsarolva, megalázva a másik gyermeket. – Jelenleg az iskolák a házirendben jogosultak rendelkezni erről a kérdésről, de az okostelefonok terjedése miatt szükséges egy egységes szabályozás, amelyet minden intézményben alkalmazni lehet – emelte ki Panyi Miklós.

Hollik István (KDNP) szerint rendkívül fontos az iskolai mobiltelefon-használat szabályozása, hiszen minden tudja, hogy a digitális eszközök használata a gyermeknevelés egyik legnehezebb kérdése.

Van a mai progresszív világnak egy hamis dogmája, ami úgy szól: ami új, az biztos, hogy jó

– fejtette ki, hangsúlyozva, hogy noha korábban nem nézték a digitális eszközök jelentette veszélyeket, egyre több olyan tanulmány születik, amely nagyon súlyos és komoly figyelmeztetéseket tesz.

A javaslat tartalmával az ellenzéki pártok is egyetértettek.

Támogatja a tiltást a többség

Az iskolai mobiltelefon-használat szabályozásával kapcsolatban Rétvári Bence a távirati irodának most azt mondta, egyre több hazai és nemzetközi kutatás támasztja alá, hogy a diákok iskolai koncentrációjára, figyelmére, teljesítményére egyértelműen rossz hatással van a korlátlan iskolai mobilozás. – Kevésbé tudnak figyelni a tananyagra, ha közben a mobil náluk van, vagy akárcsak a táskájukban hever – mutatott rá az államtitkár, felidézve a Belügyminisztérium digitális konzultációját, amelyben a tanárok és igazgatók többsége szükségesnek tartotta az iskolai mobilhasználat szabályozását, mert a mobil eltereli a diákok figyelmét. – Sokszor nehezíti meg a tanárok oktató munkáját, ha a diákok figyelmét a mobiltelefonokon futó alkalmazások elvonják. Nehezebb a tanárnak úgy oktatni, úgy fenntartani a diákok figyelmét 45 percig a tanórán, ha közben vagy akárcsak az óraközi szünetekben a diákok az ingergazdag mobiljukon függenek – fejtette ki Rétvári Bence. Az államtitkár megjegyezte, természetesen megmarad a diák lehetősége a mobil használatára az iskolaidő előtt vagy után, szükséges esetben a szüleikkel a kapcsolatot ezen keresztül is tarthatják, és ha a tananyag elsajátításához a telefon is szükséges, akkor a tanár engedélyével bevihetik azt a tanórára is. Az államtitkár közölte, a magyar tudományos kutatások mellett az UNESCO és az ENSZ kutatásai is igazolják, hogy a túlzott mobiltelefon-használat csökkenti az oktatási teljesítményt. Mindemellett emlékeztetett rá, hogy Franciaország, Hollandia, Olaszország, Szlovákia és Anglia már határozott lépéseket tett a mobiltelefonok kiszorítására az iskolából.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.