– A magyar miniszterelnök minden évben két nagyobb, a hosszú távú stratégiára koncentráló beszédet is mond, az évértékelőt és a tusványosi előadást sorolhatjuk ide. Az idei tusnádfürdői beszéd még a megszokottnál is alaposabb és hosszabb távon gondolkodó előadás volt. Kevés európai vezető politikus van jelenleg, aki képes és hajlandó is ilyen távlatokban gondolkodni, és saját hazájának stratégiai jövőképet adni – fogalmazott lapunknak Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője Orbán Viktor tusványosi szabadegyetemen elmondott beszédét értékelve.
A szakértő szerint ilyenre hatalmas szüksége van az európai országoknak, hiszen többségük csak sodródik a világpolitikai események folyamában.
Mint jelezte, Orbán Viktor alapvetően olyan bel- és külpolitikai célokat vázolt fel, amelyek a kormány eddigi politikájából is következtek, ugyanakkor jóval részletesebben és alaposabban támasztotta alá ezeket a hétköznapokban megszokottakhoz képest.
– A beszédben meghatározott keretek és célok jelentik a legjobb esélyt Magyarországnak arra, hogy a most zajló geopolitikai átalakulás – a miniszterelnök szavait idézve világrendszerváltás – nyertesei közé tartozzon – tette hozzá.
Kiemelt figyelem
A miniszterelnök által felvázolt magyar nagystratégiával kapcsolatban a szakértő szerint az a legfontosabb, hogy a magyar érdekkel szemben áll a blokkosodás, azaz amikor a világ nagyhatalmai köré szerveződő szövetségi rendszerek között nincs gazdasági-kereskedelmi kapcsolat sem.
Magyarországnak meg kell őriznie a szuverenitását, és az ebből fakadó mozgástér kihasználásával a lehető legtöbb kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködést kell kialakítania a világ országaival. Ezt szokás konnektivitásnak is nevezni
– jegyezte meg Szikra Levente.