Ugyan az MSZP az utóbbi években csak a baloldali választási összefogásoknak köszönhette a megmaradását, de úgy tűnt, még képes komoly támogatottságú polgármesterjelölteket kiállítani a fővárosban (2010 óta a baloldal lényegében csak a Budapesten tud labdába rúgni). Azonban a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választások eredményei – ahogy a legtöbb óbaloldali pártot –, úgy a szocialistákat is hidegzuhanyként érte. Nem is csoda, hogy több szocialista politikus, köztük Lamperth Mónika és Lendvai Ildikó is szorgalmazta a tisztújítást, valamint a két társelnök lemondását. Utóbbi már meg is történt, az MSZP országos választmányi ülésén Komjáthi Imre és Kunhalmi Ágnes is lemondott a tisztségéről.
Horváth Csaba, aki egyben az MSZP budapesti elnöke is, kikapott Zuglóban, már csak Gajda Péter (XIX. kerület) és Tóth József (XIII. kerület), valamint Őrsi Gergely (II. kerület) maradt mint MSZP-s polgármester. Azonban utóbbi városvezető hétfőn bejelentette, valószínűleg rövidesen kilép az MSZP-ből, más pártba pedig állítása szerint nem lépne be. Őrsi Gergely kilépése újabb csapást jelenthet a végelgyengülés jeleit mutató szocialista pártnak, ugyanis ezzel jelentősen gyengültek az MSZP pozíciói a fővárosban. Őrsi nagy fölénnyel, a szavazatok 69,72 százalékát begyűjtve nyerte meg – 2019 után második alkalommal – a II. kerületi polgármester-választást.
Bár az új rendszer szerint a Fővárosi Közgyűlésbe nem jutott be, hiszen egyáltalán nem is szerepelt a Karácsony Gergely vezette DK–MSZP–Párbeszéd-listán, az MSZP-nek így is fájhat Őrsi kiválása. Budapesten ugyanis a kommunista utódpárt alkupozícióit eddig jelentősen javította, hogy sikeres, többször újraválasztott polgármestereket tudott a soraiban.
2026-ban tovább süllyedhet az óbaloldal hajója
A kudarcos önkormányzati választások után érdemes előre tekinteni, vajon mi várhat az MSZP-re 2026-ban, amikor újra országgyűlési választásokat tartanak majd. Míg az önkormányzati rendszerben a polgármesterek, addig az országgyűlési választásokon az elnyert egyéni képviselői helyek biztosították eddig a szocialisták túlélését, azonban 2022-re ezekben a pozíciókban is jelentősen meggyengültek a jelöltjeik.
A baloldalon már öreg motorosnak számító Hiller István hiába indult hatpárti koalícióban (DK–Jobbik–MSZP–Momentum–Párbeszéd–LMP), alig több mint négy százalékkal előzte meg kormánypárti ellenfelét. Ennél is siralmasabb eredménnyel büszkélkedhetett Pestszentlőrincen Kunhalmi Ágnes és a Kertvárosban Vajda Zoltán, akik választókerületükben csak alig másfél százalékkal tudtak győzni jobboldali ellenfeleik ellenében.
A főváros 18 egyéni országgyűlési választókerületre van osztva, ezek közül négyben nyert MSZP-s politikus, azonban mint azt az eredményeik mutatják, 2026-ban igencsak rezeghet a léc. Egyedül Hiszékeny Dezső mandátuma vehető biztosra, a XIII. kerület bevehetetlen terepnek számít a jobboldali erőknek. Kunhalmi Ágnes azonban egész Budapest leggyengébb választási eredményével tudott képviselői helyet szerezni, Vajda Zoltán csak a külföldön leadott szavazatokkal tudott fordítani, míg Hiller István választókerületében listán már a Fidesz–KDNP győzedelmeskedett. Némi vigaszt jelenthet, hogy Szegeden is biztosnak tűnik Szabó Sándor helye, aki egyike volt annak a két országgyűlési képviselőnek, akik vidéken tudtak egyéni mandátumot nyerni 2022-ben.
Mindent összevetve könnyen elképzelhető, hogy az MSZP pozíciói, hasonlóan az idei évhez, 2026-ban is feleződnek.
És ha mindez még nem lenne elég csapás a szocialistáknak, könnyen előfordulhat, hogy a listás bejutással is gondjaik lesznek. Egy hárompárti szövetség számára ugyanis 15 százalék a bejutási küszöb, amit az EP-választásokon nem sikerült megugrani. Ugyanakkor a DK–MSZP–Párbeszéd-összefogás a 2026-os választásokra is szól, amelyen a korábbi információk szerint Dobrev Klára lehet a három párt miniszterelnök-jelöltje.
Bár úgy tűnt, a pártszövetség az MSZP-nek a politikai túlélést jelenti, könnyen lehet, hogy csak a teljes összeolvadással marad esélyük a parlamentbe jutásra.
Ha pedig adott esetben az MSZP a Párbeszéddel együtt beolvad Gyurcsány Ferenc pártjába, akkor az is könnyen elképzelhető, hogy a néhány befutó listás helyre nem fognak majd odaférni a politikusaik – hasonlóan ahhoz, ahogyan az EP-választáson sem kaptak befutó helyet a közös listán.