A kormányzat célja, hogy minden vármegyeszékhelyen legyen áldozatsegítő központ – jelentette ki az igazságügyi miniszter, miután Újbudán átadták a legújabb ilyen intézményt.
Tuzson Bence elmondta, a XI. kerületi Prielle Kornélia utcában átadott központ immár a második Budapesten, mivel a fővárosban nagyobb a leterheltség, mint máshol az országban. Hamarosan Győrben nyílik majd áldozatsegítő központ – közölte.
A tárcavezető kiemelte:
A központok egy részét jelentik az áldozatsegítésnek, amelyhez sokak együttműködésére van szükség. Így a rendőrségre, a kormányhivatalokra, valamint a társadalmi szervezetekre
– fűzte hozzá.
Tuzson Bence hangsúlyozta: – A bűncselekmények áldozatait segíteni kell, és fontos szerepet kell vállalni abban, hogy az áldozatok bátran forduljanak a központokhoz. A cél, hogy az áldozattá vált emberek normálisan tudják tovább élni az életüket - mondta. A miniszter kitért arra is, abban is van még tennivaló, hogy egy "nyilvánvalóan" bántalmazó ember ne vállalhasson közéleti szerepet. A társadalomnak van felelőssége abban, hogy ne álljon elő ilyen helyzet – hangsúlyozta.
Tuzson Bence fontosnak nevezte azt a változtatást célzó kezdeményezésüket, hogy a korábbi áldozatokat is hallgassák meg abban a helyzetben, amikor egy elkövető például feltételesen szabadul. Meg kell oldani, hogy a büntetés letöltése után is a korábbi áldozattól távol lehessen tartani – mondta a tárcavezető megjegyezve: – Ez nehéz jogi kérdés, és ezzel foglalkozni kell, meg kell találni a megoldást. Sára Botond, Budapest Főváros Kormányhivatalának főispánja azt hangsúlyozta:
A bűnözőket meg kell büntetni, az áldozatokat pedig segíteni kell. Szükség van egy áldozatsegítő rendszerre, amelyben az áldozat tudja, hogy van segítség, nem marad magára, gyors és hatékony szakmai támogatást kap
– mondta.
Kiemelte: az áldozatsegítés fontosságára irányuló kiemelt kormányzati figyelmet a segítségnyújtás három pillére is alátámasztja. A bajbajutottak az áldozatsegítő központokra, az áldozatsegítő vonalra, valamit a kormányhivatal áldozatsegítő szolgálatára is támaszkodhatnak – fejtette ki. Ezek előbbiek csak együtt tudnak igazán hatékonyak lenni, működésük szorosan összekapcsolódik, együttműködésük alkotja a kialakult, hatékony rendszert – mondta Sára Botond. Kiemelten fontosnak nevezte, hogy az áldozatok minél empatikusabb, magasabb szintű szolgáltatáshoz jussanak.