– Melyeket tartja a kormány legfontosabb családpolitikai intézkedéseinek a jelenleg hatályban lévők közül?
– Nehéz ezek közül kiemelni egyet, mert mindegyik más-más élethelyzetben, más-más szempontból fontos. Úgy gondolom,
nagy eredmény, hogy az olyan kihívásokkal teli években, amikor a koronavírus-járvány, illetve a háború okozta gazdasági válság és infláció sújtotta hazánkat, a kormány a családtámogatásokat nemcsak meg tudta őrizni, de még bővítette is azok körét, és újakat vezetett be.
Az év elejétől elérhető a csok plusz, melyet már hatezer család vett igénybe, továbbá nyáron indult az új otthonfelújítási program is, és remélhetőleg
jövőre további, nagy jelentőségű bővítések várhatók.
– Milyen hatása van ezeknek az intézkedéseknek a jelenben és milyen lehet a jövőben?
– Ha a háború véget ér, a gazdasági növekedés újra be tud lendülni, és ismét stabilitást fogunk érezni a mindennapjainkban, megint felívelő pályára kerülhet majd a gyermekvállalási és a házasodási kedv, mint ahogyan korábban volt. A családok anyagi helyzete az elmúlt években alapvetően stabil maradt, a számtalan negatív külső hatás ellenére is. Ez annak köszönhető, hogy a kormány az infláció letörése vagy a rezsicsökkentés érdekében rengeteg olyan intézkedést hozott, amelyek segítettek a családoknak átvészelni a hétköznapokban a világban zajló nagy változások okozta problémákat.
– A miniszterelnök ambiciózus terve szerint 2035-re demográfiailag önfenntartóvá kellene válnunk. Milyen eszközökre van szükség ennek a megvalósításához?
– A demográfiai csökkenést meggyőződésem szerint csak békével, biztonsággal, illetve családpárti szemlélettel és intézkedésekkel lehet leküzdeni. A gyermek melletti döntés nemcsak zsebben dől el, hanem fejben is, ezért az anyagi jellegű családtámogatások mellett a családi értékek erősítése kiemelt feladat. És persze a stabilitás megteremtése, hiszen a családvállaláshoz és a gyermekek felneveléséhez az egyik legfontosabb tényező a kiszámíthatóság.
– Mi volt az oka annak, hogy módosítottak a babaváró hitel feltételein? Miért hosszabbították meg két évvel a tervezett gyermek megszületésének határidejét? Az utóbbi időben megjelentek olyan híresztelések, hogy csak a gazdagabbak tudták ezt igénybe venni. Mi ebből az igazság, és mennyire népszerű ez a támogatási forma?
– Éppen öt éve, 2019. július elsején vezette be a kormány a babaváró támogatást, amelyet mostanra negyedmillió házaspár vett igénybe, akiknek így összesen már 211 ezer gyermeke született. Nagyon népszerű támogatási formáról van szó, ami az ország minden szegletébe eljutott. És ez független attól, hogy melyik vármegyéről, milyen méretű, típusú településről van szó vagy hogy milyen az ott élők jövedelmi helyzete.
Országszerte lakosságarányosan vették igénybe a babavárót, ami azt jelzi, hogy a gazdagabb és a szegényebb településeken is nagy volt iránta az érdeklődés.
Kétségtelen, hogy néhány családban öt év elteltével sem érkezett még meg a várva várt gyermek, ezért azok a házaspárok, akik 2019. július 1. és 2021. június 30. között vették fel ezt a kölcsönt, 2026 közepéig haladékot kaptak a gyermekvállaláshoz. A kormánynak ugyanis az a célja, hogy további lehetőséget adjon a vágyott gyermekek megszületésére azoknak a házaspároknak, akik a nem várt külső tényezők – például a Covid-járvány vagy a háború okozta nehéz gazdasági helyzet és az azzal járó infláció – miatt nem mertek belevágni a gyermekvállalásba.
– Milyen egyéb támogatási formákkal lehet erősíteni a családokat és fokozni a gyermekvállalási kedvet?
– Ha megnézzük, hogy mi az ideális a gyermekvállaláshoz és a gyermekek biztonságos felneveléséhez, akkor a legelső tényező a gyermekvállalás szándéka, a stabil párkapcsolat, ezt követően pedig az anyagi biztonság, tehát megfelelő munka és jövedelem, egy alkalmas otthon, illetve békés és biztonságos környezet. Az otthonteremtéshez már nagyon sok segítséget kaptak a családok: jelenleg a csok plusz, a falusi csok, az ezekkel vásárolt lakóingatlan utáni illetékmentesség, a jelzáloghitel-elengedés vagy a preferált kistelepüléseken az áfavisszatérítés lehetőségével is tudnak élni.
Számos intézkedés biztosítja azt, hogy anyagi értelemben ne kerüljön hátrányos helyzetbe az, aki gyermeket nevel, gondoljunk csak a családi adózásra, az egyéb adómentességekre vagy a csed100-ra.
Ezenkívül vannak olyan kedvező lehetőségek, amelyek jelentős mértékben támogatják a családalapítást, például a már említett babaváró támogatás vagy a diákhitel elengedése. A különféle gyermekjóléti intézkedések pedig ugyancsak a gyermekek felnevelését segítik, például a bölcsődei, óvodai ellátás, a kedvezményes gyermekétkeztetés vagy az ingyenes tankönyvek biztosítása. Mindemellett nagy kihívás, hogy hogyan lehet a fiatalokra hatást gyakorló család- és gyermekellenes ideológiák hangját tompítani vagy elhallgattatni. Ezek ugyanis óhatatlanul befolyásolják a családhoz való viszonyukat. Szerencsére hazánkban ez a vágyott gyermekszámban még nem mutatkozik meg, hiszen átlagosan még mindig legalább két gyermeket tartanak ideálisnak a magyarok egy családban.