Dunaszekcsőnél vízzel tölthető mobil gát lett bevetve – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a magyar kormány. Felidézték, a 2013-as nagy árvíz után 12 kilométernyi ilyen védművet vásároltak.
A Mohácsi Újság 2014-ben a honlapján a beszerzésről azt írta, a kormány csaknem hatszázmillió forint értékben vásárolt mobilgát-elemeket, tartozékokat, illetve a tároláshoz és mozgatásához szükséges konténereket. Kiemelték: a vízzel feltölthető, tömlős mobil gátak a szakértők szerint hatékony védelmet nyújtanak a hirtelen kialakuló árvizek ellen, de alkalmasak a lassú lefolyású árvizeknél szükséges szakaszvédekezésre és a mentőerők tehermentesítésére is.
Rendkívül gyorsan bevethetők, telepítésükhöz kevés emberre van szükség, rögzítés nélkül használhatók homokon, füvön, kavicson, zúzott kövön, aszfalton, betonon. Alkalmazhatók bel- és külterületen, tárolásuk egyszerű, könnyen szállíthatók
– írták.
A hírportál emlékeztetett, a mobil gátak hosszú ideje számítanak rendszeresen alkalmazott és megbízható védekezési eszköznek Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban.
Gyors védelmet jelent nehezen megközelíthető településeken is, hiszen működtetéséhez nincs szükség sok emberre, s kiváltja, illetve jól kiegészíti a homokzsákos védekezést.
Mint arról lapunk is beszámolt, az elmúlt tizenegy év legnagyobb dunai árvize halad végig Magyarországon, ám a 2013 óta végzett előkészületeknek köszönhetően hazánk könnyebben tudja venni az árhullám okozta veszélyt.
Az egyik ilyen fejlesztés az előkészített helyszíneken alumíniumgerendákból felépíthető mobil gátak kialakítása volt több településen, amivel hatékonyan és gyorsan lehet reagálni az árvíz okozta nehézségekre. Szentendrén, ahogy idén is, úgy már a 2013-as nagy árvíz idején is bizonyított, a mostani helyzetben szintén jelesre vizsgázott Nagymaroson, Visegrádon, Dunaszekcsőn és Budapesten is.