– Ha Magyarország semleges gazdaságpolitikát folytat, akkor az uniós átlag felett növekedhet a gazdaság. Ez jó alapot ad a kormánynak arra, hogy emelje a béreket, beindítsa a vállalkozásokat és új lakhatási intézkedéseket vezessen be – fogalmazott Kocsis Máté a közösségi oldalán.
Nemzeti konzultációt javasol a kormánynak a Fidesz, melynek témái között a gazdasági semlegesség, a kis- és középvállalkozások támogatása, a béremelés, a munkáshitel, a lakhatás és a családtámogatások szerepelnének – közölte a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője hétfőn.
Kocsis Máté a Fidesz–KDNP kétnapos, kihelyezett esztergomi frakcióülésének szünetében ismertette: a megbeszélés központi témája a gazdaság. A frakció egységes abban, hogy a Covid és a háború óta megváltozott gazdasági helyzetben új eszközökre, új gazdasági megoldásokra van szükség ahhoz, hogy az ország újra sikeres lehessen – tette hozzá.
Jelen pillanatban Magyarország gazdasági kilátásai jók, és ez jó alapot ad a gazdaság további erősödését és az emberek gyarapodását szolgáló intézkedések bevezetéséhez
– mondta.
Ugyanakkor
rossz hír, hogy ezzel párhuzamosan az európai vezetés tulajdonképpen egy kereskedelmi hidegháborút vív, elzárkózva a keleti világ gazdaságaitól és kereskedelmétől.
– fogalmazott Kocsis Máté, majd hozzátette:
Magyarország semlegességét ezzel szemben nem az elzárkózás, hanem a nyitottság szolgálja a Kelet és a Nyugat irányába egyaránt. Magyarországnak sem a Nyugattal, sem a Kelettel nem szabad megszakítania a kapcsolatait, ez fogja garantálni az ország erősödését.
A Fidesz úgy gondolja – folytatta a frakcióvezető –, hogy ez a jó irány, de mivel ezek húsba vágó kérdések, amelyekben mindig kikérik az emberek véleményét, nemzeti konzultációt javasolnak a kormánynak.
Kocsis Máté ismertette: először is meg kell kérdezni az embereket, hogy a brüsszeli vezetés által képviselt gazdasági elzárkózással értenek-e egyet, vagy azzal, hogy „nyissunk mind a keleti, mind a nyugati kereskedelmi és gazdasági irányba”.
Reális cél az egymilliós átlagbér
Meg kell kérdezni továbbá az embereket a kis- és középvállalkozások támogatásáról, a kormány kiemelt céljáról, hogy tőkejuttatásokkal és új eszközökkel segítse a hazai kis- és középvállalkozásokat. Ugyancsak meg kell kérdezni az embereket a béremelésről, amihez új megállapodást kell kötni a munkáltatókkal, és el kell kezdeni „minden eszközzel dolgozni” azért, hogy a minimálbér belátható időn belül 400 ezer forint legyen, az átlagbér pedig elérje az egymillió forintot. Megjegyezte: lehet, hogy ez sokak számára elérhetetlennek látszik, de teljesen reális cél.
A munkáshitelről is megkérdezik az embereket
Jelezte, szeretnék megkérdezni az embereket a munkáshitelről is, arról, hogy szabadon felhasználható, kamatmentes hitelt kapjanak azok a fiatalok, akik munkát vállalnak. Ugyancsak szerepelne a nemzeti konzultáció kérdései között a lakhatás kérdése. Hozzátette: a kormány elérhető árú új lakóhelyeket, például kollégiumokat hozna létre, illetve nagyon kedvezményes kamatozású, államilag támogatott hitelekkel szeretné segíteni a fiatalok első lakáshoz jutását. Lesz kérdés a családtámogatásról is – mondta Kocsis Máté –, ami a magyar belpolitikában vitás kérdés, hiszen nemcsak a magyar jobb és baloldal, hanem a magyar kormány és az Európai Bizottság véleménye sem egyezik ebben a kérdésben. Megjegyezte: a kormány a családi adókedvezmény megduplázásával segítené a magyar családokat, de „akár több családtámogató eszköz bevonása is szóba kerülhet”.
Brüsszelből aligha várható tapsvihar
Kocsis Máté kérdésre válaszolva reményét fejezte ki, hogy a kormány az e heti ülésén megfontolja a frakció javaslatát a nemzeti konzultációról. Azt is mondta, a nemzeti konzultációra elsősorban a várható viták miatt van szükség. „Kell egy stabil álláspont az emberek részéről”, mert ezeket az intézkedéseket Brüsszelben „nem fogadja majd tapsvihar”. Ráadásul a célul kitűzött bérek elérése a munkáltatók számára is célkitűzéseket és terheket jelent, ezért nagyon fontos, hogy az emberek elmondják a véleményüket ebben az ügyben – mondta Kocsis Máté.
Nagy egyetértés a legutóbbi konzultáció során
A mostani lesz a tizennegyedik nemzeti konzultáció, a legutóbbi alkalommal pedig tavaly ősszel kérte ki a magyar emberek véleményét a kormány. Akkor elsősorban gazdasági témák szerepeltek a konzultációban, így például szó esett a kamatstop és a rezsicsökkentés fenntartásáról is. Emellett az ország és a magyar társadalom biztonságát befolyásoló kérdések is szóba kerültek, mint Ukrajna EU-tagsága vagy az Ukrajnának nyújtott uniós pénzek ügye.