Október 1-jétől újabb fontos intézkedés lép életbe, amely jelentősen megkönnyíti a gyermekes családok otthonteremtését. A kormány döntése alapján több tízezer család számára válik egyszerűbbé a csok plusz, a falusi csok, valamint a babaváró támogatás igénybevétele, különösen a speciális adózási formákban dolgozók és a mezőgazdasági őstermelők számára. Az intézkedés célja, hogy az államilag támogatott otthonteremtési programokat ezek a csoportok is könnyebben elérjék, megkönnyítve számukra a hitelfelvételt és ingatlanvásárlást.
A jogszabály-módosításoknak köszönhetően a katás vállalkozóknak és a mezőgazdasági őstermelőknek is hozzáférhetővé válnak az eddigi támogatási formák. A speciális adózóknak mostantól elegendő egy év tb-jogviszonyt igazolniuk a támogatások igénybevételéhez.
A hitelbírálat során bevételük legalább ötven százalékát jövedelemként számíthatják be, ami lehetővé teszi számukra, hogy magasabb összegű hitelhez jussanak, és nagyobb értékű ingatlant vásároljanak.
Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint ezzel az intézkedéssel akár több tízezer család számára válik elérhetővé a saját otthon megteremtésének lehetősége, ami jelentős lépés az állami lakhatási programok bővítésében.
Jelentős lakáspolitikai változások
Mint korábban már megírtuk, az elmúlt években a magyar lakáspolitikában számos jelentős intézkedés történt, amelyek középpontjában a családok lakhatási helyzetének javítása állt. A kormány által támogatott programok közül a csok és a falusi csok különösen nagy hatást gyakoroltak, hiszen segítségükkel
közel kétszázötvenezer család, azaz minden negyedik gyermekes család költözhetett új, megfelelőbb otthonba.
A falusi csok révén pedig nemcsak a városi lakásvásárlás vált elérhetővé, hanem a kistelepüléseken élő családok számára is megnyílt a lehetőség az otthonteremtésre, -felújításra és -bővítésre. Ez az intézkedés nagyban hozzájárult a falvak elnéptelenedésének megállításához, és elősegítette a fiatal családok helyben maradását.
Az otthonteremtési programok közé tartozik továbbá a 2019-ben bevezetett családvédelmi akcióterv, amely magában foglalja a babaváró kölcsönt is. Ez a kölcsön különösen nagy segítséget jelentett a családalapító házaspároknak abban, hogy saját ingatlanban kezdhessék közös életüket. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) kutatásai is igazolják, hogy a házaspárok jelentős része a babaváró kölcsönt otthonvásárlásra vagy felújításra használta fel, ami tovább növelte ennek az állami támogatásnak a népszerűségét.