A Nemzeti Népegészségügyi Központ elérhető, legfrissebb információi alapján a 40. naptári héten a szennyvízben mért koronavírus-örökítőanyag koncentrációja országos szinten (többek között Pécsett is) emelkedést mutatott. A Covid–19 esetszámok emelkedése várható a közeljövőben is. Kemenesi Gábor biológust, víruskutatót, a PTE Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetőjét kérdezte a Baranya Vármegyei Hírportál többek között a koronavírusról és a Marburg-vírusról.
A Marburg-vírus Afrika egyes részein egyre nagyobb méreteket ölt, így felmerült a kérdés, hogy eljut-e Európába is.
Egy afrikai járványról van szó, az ott betegekkel érintkező és onnan hazautazók jelentkezhetnek behurcolt esetként, de a járvány mostani helyzetéből kiindulva erre igen minimális esély van. A járványt pedig minden jel szerint kezelik Afrikában, erre sok éve készült már a kontinens
– mutatott rá Kemenesi Gábor. Elmondta: éppen az őszi légúti fertőzések szezonjában tartunk, vár ránk a megszokott nátha, influenza és az év végi Covid-szezon is. Érdemes mostanában tudatosabban viselkedni, amelynek természetesen legfontosabb eleme, hogy nem adjuk át a betegséget, azaz ha betegnek érezzük magunkat, ne menjünk közösségbe.
Azt, hogy a koronavírus időről időre markánsabban térjen vissza az őszi-téli időszakban, számos tényező befolyásolja. A Covid az őszi időszakon kívül is képes hullámokat vetni, ám az elmúlt évekre visszatekintve akár több hullám is várhat ránk – fejtegette a virológus, aki szerint érdemes a friss oltást az arra javasoltaknak még októberben, az ünnepi mozgolódás előtt beadatni. Emellett pedig mindenki másnak is fontos a tudatos magatartás.
Kemenesi Gábor felidézte: az oltások kiválóan működnek, és azt hozták, amit vártak tőlük. Optimálisabb lenne, ha a fertőzés ellen is védenének, de ez légúti kórokozóknál nehezen kivitelezhető a fertőzések módjából adódóan. Talán a jövő újabb generációs vakcinái megoldják ezt is, ugyanakkor a vírus méregfogát kihúzta, és meghozta a súlyos megbetegedés elleni védelmet.