Az Európai Bizottság hazudik az Erasmus-ügyben

A magyar kormány az elmúlt egy évben mindent megtett azért, hogy a tárgyalásokat előmozdítsa, és a magyar hallgatók, oktatók, kutatók ügyét rendezze.

2024. 11. 13. 17:11
Európai Parlament Fotó: Purger Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel hazudik, hiszen ma van pont egy éve, hogy megküldtük számukra a szabályozási javaslatot a tárgyalások előmozdítása érdekében – hívta fel a figyelmet a kormány honlapján a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM). A tárca emlékeztetett, azóta több alkalommal személyesen is tárgyaltak a javaslatról. Az alábbi személyes találkozók kerültek megszervezésre:

  • Az oktatási miniszterek 2024. február 29–március 1-jei informális találkozóján Hankó Balázs – akkor még államtitkárként – jelezte, hogy nem haladnak a tárgyalások, illetve az Erasmus-ügy kapcsán folytatott kétoldalú tárgyalást Iliana Ivanova biztos asszonnyal, és kérte a tárgyalások folytatását.
  • 2024. május 13-án az OIKST (Oktatási, Ifjúsági, Kulturális és Sporttanács) ülésén Hankó Balázs államtitkár egyeztetett Margaritis Schinas bizottsági alelnökkel, aki kiemelte, hogy az Erasmus-üggyel kapcsolatban előrelépésről nem tud beszámolni.
  • 2024. szeptember 19-én Hankó Balázs – immár kultúráért és innovációért felelős miniszterként - egyeztetett Iliana Ivanova innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságpolitikáért felelős biztossal, valamint Nicolas Schmit foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős biztossal az akadémiai szabadság kérdéskörét illetően, kitérve a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott magyar egyetemek uniós programokból való kizárásának kérdésére is. 

Ekkor jelezte, hogy az őszi ülésszakban elindítják a törvénytervezetet és Magyarország bízik abban, hogy a bizottság így kész lesz álláspontot megfogalmazni végre, hogy lezárható legyen az ősz során a kérdés.

  • 2024. október 18-án az Európai Bizottság (Stephanie Riso) részére megküldésre került az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma által az Országgyűlés részére benyújtott törvényjavaslat.
  • 2024. október 25-én Hankó Balázs miniszter egyeztetett Iliana Ivanova oktatási és kutatási uniós biztos kabinetfőnökével, Markus Schultéval, valamint Mario Navával, az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős főosztályának vezetőjével, akiket tájékoztatott arról, hogy beterjesztették az Országgyűlés elé a megújult, modellváltott magyar intézményekkel kapcsolatos törvényjavaslatot. A tárgyalásokon is közölték, a törvényjavaslat nem tartalmaz mást, mint amit közel egy éve, 2023 novemberében a magyar kormány már megküldött az Európai Bizottságnak, a többi között a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségére és az egyéves, úgynevezett lehűlési időszakra vonatkozóan, valamint arra, hogy kétszer hatéves periódusban határoznák meg a kuratóriumi tagok mandátumát.

A KIM leszögezte: a magyar kormány az elmúlt egy évben mindent megtett azért, hogy a tárgyalásokat előmozdítsa, és a magyar hallgatók, oktatók, kutatók ügyét rendezze, 

míg az Európai Bizottság hallgatott, időt húzott, a személyes tárgyalásokon kibúvókat keresett, szakmai érveik nem voltak.

Mint fogalmatak, „az időhúzás kínosságát már érzi, de nem tudja mivel indokolni, viszont a politikai zsarolást, a magyar diákok diszkriminációját fenn akarja tartani, ezért szemenszedett hazugságot állít.”

Borítókép: Az Európai Parlament épülete Strasbourgban (Fotó: MTI/Purger Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.