Hogyan segíthet a szülő a kisgyermeknek a halál megértésében?

A régi meséknek is szerepe lehet abban, hogy megkönnyítsék a gyermekek számára az elmúlás feldolgozását.

2024. 11. 02. 14:48
Mindenszentek - Farkasréti temető
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A halál fogalma óvodáskor vége felé, négy-öt évesen kezd a gyerekekben megfogalmazódni. Fontosnak tartom kiemelni, hogy alapvetően az a cél, hogy a gyerekek valóságos, őszinte, de koruknak megfelelő képet kapjanak a halálról – mondta Remete Csanád gyermek- és ifjúsági klinikai szakpszichológus-jelölt a Kisalföldnek. Szerinte a szülők úgy segíthetnek a kicsiknek az elmúlás megértésében, ha egyszerű, a gyerekek számára is világos nyelvezetet használnak és nem félnek kifejezni a saját érzéseiket.

A halottak napja is egyfajta lehetőség arra, hogy segíthessünk megértetni a gyerekekkel, mit jelent az elmúlás. Ellátogatni oda, ahol az élet véget ért, beszélni az elhunytról, gyertyát gyújtani, emlékezni, mind segítségünkre vannak abban, hogy a kisgyerek megértse az élet és a halál fogalmát

– tette hozzá a szakember.

Úgy gondolja, hogy a gyerekeket a mesék révén lehet megfogni. Szerinte manapság a szülők túlféltik a gyerekeket, meg akarják őket óvni a szomorúságtól, ez a fajta hozzáállás a mai meséken, rajzfilmeken is megfigyelhető. Remete Csanád tapasztalata, hogy tabusítják a halált, így a régi mesék lehetnek segítségükre.

A régi rajzfilmek hiába tűnnek rémisztőnek, erre tökéletesek. Gondoljunk csak a Grimm-mesékre, ahol sokszor egészen nyers módon ábrázolják az életet, halált. Az Oroszlánkirály című Disney-mesében, ahol a főszereplő apja hal meg tragikus körülmények között, jó alapot adhat a további beszélgetésre a gyermekünkkel

– fogalmazott.

A szakértő szerint ha nem éli meg a gyermek a szomorúságot, nem tudja integrálni a mély érzelmeket. Úgy véli, hogy bátorítani kell a gyermekeket, hogy meséljenek az érzéseikről, és tudatosítani kell bennük, hogy mindezeket megélhetik, mert a szüleik támogatják őket.

A temetés a halált lezáró szertartás, így a gyerek számára is segíti a megértést, még akkor is, ha rendkívül szomorú esemény, és éppen ezért szeretnék megkímélni. Ugyanakkor nem jelenthetem ki, hogy mindig, minden körülmények között érdemes a temetésen részt venni a kicsiknek, a gyerek érzelmi hozzáállása a döntő

– válaszolta Remete Csanád arra, hogy részt vegyen-e a gyermek egy temetésen. – Mondjuk el neki, hogy mi várható a temetésen, mire készüljön: fekete ruhában lesz mindenki, sokan fognak sírni, mondjuk el, hova kerül a koporsó. Meséljünk arról, hogy mi történik, miért gyűlnek össze az emberek – magyarázta a szakember.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Kocsis Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.