Brenzovics László: A magyar állampolgárság védelmet jelent Kárpátalján a magyaroknak

A kettős állampolgárság ma nagyon sok kárpátaljai magyarnak jelent védelmet – mondta a Magyar Nemzetnek Brenzovics László, akit a 2004. december 5-i népszavazás évfordulóján kérdeztünk. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke szerint a húsz évvel ezelőtti népszavazással az akkori politikai elit mély sebet szúrt ezeréves nemzetünk szívébe. Úgy vélekedett: a határokon átívelő nemzetegyesítés megerősítette hitében a határon túli magyarságot.

2024. 12. 05. 18:03
Brenzovics László, december 5, népszavazásról
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A 2004-es népszavazást megelőző kampánnyal mély sebet ejtett ezeréves nemzetünk szívében az akkori politikai elit. Az, hogy a Fidesz–KDNP 2010-ben lehetővé tette a határainkon átívelő nemzetegyesítést, ma hatalmas jelentőségű a kárpátaljai magyarság számára. A kettős állampolgárság ma nagyon sok kárpátaljai embernek jelent védelmet – mondta a Magyar Nemzetnek Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, akit a 2004. december 5-i népszavazás huszadik évfordulóján kérdeztünk.

A Gyurcsány-kormány a határon túli magyarság elleni gyűlöletkampányát a létbizonytalanságra építette fel (Fotó: Demokrata)

Mint ismert, 2004. december 5-én Magyarországon két kérdésben tartottak országos népszavazást, amelyet eredetileg csak a kórházak privatizációjával kapcsolatban, a Munkáspárt kezdeményezésére írtak ki. A Magyarok Világszövetsége (MVSZ) aláírásgyűjtésének sikeres lezárulása után ehhez még egy, a magukat magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon élő, nem magyar állampolgárok kedvezményes honosítását lehetővé tévő törvény megalkotását elrendelő kérdés társult.

 

Népszavazás: ék magyarok és magyarok között

A népszavazást a magyar baloldal és a liberálisok arra használták fel, hogy szándékosan éket verjenek magyar és magyar közé.

A Gyurcsány-kormány a határon túli magyarság elleni gyűlöletkampányát akkor a létbizonytalanságra építette fel.

Huszonhárommillió betelepülő románnal riogattak, a családoknak járó pénzek elvételével, munkahelyek, a lakhatás ellehetetlenítésével hergelték a lakosságot. A hirdetőtáblákon a „felelős döntés 2 × nem” felirat szerepelt.

Bangónéval uszítottak a magyarok ellen Gyurcsányék (Fotó: Magyar Idők)

A 2004. december 5-i népszavazáson több mint hárommillió szavazásra jogosult vett részt, közülük

  • 1 521 271 fő igennel szavazott (51,57 százalék),
  • 1 428 578 szavazópolgár a nemet ikszelte be a szavazólapján (48,43 százalék).

Mivel a részvételi arány nem érte el a negyven százalékot sem, a népszavazás eredménytelenül zárult.

A referendum elkeseredett reakciókat váltott ki a határon túli magyarság képviselőiből, akik hibáztatták az állampolgárság megadásától elhatárolódó akkori kormányzatot.

 

Demagóg kampány, nemzeti minimum

– Azzal a demagógiával, amivel akkor a baloldali pártok kampányoltak, nehéz volt szembeszállni, de a Fidesz és mi, határon túliak ezt megtettük. Bár rendkívül elkeseredettek voltunk, az erőteljes propagandakampány ellenére nem volt túl negatív számunkra az eredmény, ugyanis a nem válaszok nem kerültek többségbe – emlékezett vissza Brenzovics László. A KMKSZ elnöke hozzátette: bizakodtak, hogy hamarosan meg fog változni az anyaországi politikai helyzet, ez hat évvel később be is következett.

Az országgyűlési választások után felálló második Orbán-kormány vezetésével 2010-ben a parlamenti képviselők elsöprő többsége megszavazta a kettős állampolgárság megkönnyítéséről szóló törvényt.

– A 2010-es törvény elfogadásának rendkívüli jelentősége volt a kárpátaljai magyarság számára, hiszen ez ma is nagyon sok embernek védelmet jelent – részletezte. Mint kifejtette, húsz évvel ezelőtt a Kárpátaljáról Magyarországra való áttelepülés, az ottani és az anyaországi ügyintézés is nagyon körülményes, bürokratikus volt, ma ez már sokkal könnyebben megy. Hozzátette: a háborús helyzet miatt nagyon sok ember menekült át Magyarországra Kárpátaljáról. Mindez gördülékenyen ment, ennek egyik oka a magyar állampolgárság megléte volt.

Ám ez csak a gyakorlati része a történetnek. A szimbolikus oldala ennél sokkal erősebb: a 2010-es döntés megerősítette a határon túli magyarságot a hitében. Mi mindig úgy gondoltuk, hogy nekünk ezt nem adják, hanem visszaadják. Az őseink ugyanis magyar állampolgárok voltak ezer éven keresztül

– jelentette ki Brenzovics László. Rámutatott: a nemzetegyesítésről szóló gondolat ma már nemzeti minimummá vált. A KMKSZ elnöke szerint azok a vélemények, amelyek a határokon átívelő nemzetegyesítés ellen vannak, marginálisak. Azok a politikusok, akik ma ezt képviselik, előbb-utóbb parkolópályára kerülnek.

Borítókép: Brenzovics László (Fotó: Krizsán Csaba)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.