– Ne a képességek hiányát, hanem a képességeket helyezzük a középpontba – mondta Kósa Ádám az Esélyünk oldalnak adott interjújában. A fogyatékosságügyi államtitkár elmondta: az önálló fogyatékosságügyi államtitkárság létrehozása egyértelműen mutatja a kormány elkötelezettségét a fogyatékossággal élő emberek és családjaik támogatása iránt.
Ez a lépés lehetőséget teremt arra, hogy a fogyatékossággal kapcsolatos ügyeket hatékonyabban és célzottabban kezeljük
– emelte ki Kósa Ádám. Hozzátette: ezért is vált elérhetővé az akadálymentesített nemzeti konzultáció, amely több ezer siket és nagyothalló embernek is biztosítja a részvétel lehetőségét, így segítve őket, hogy véleményükkel hozzájáruljanak a közös döntésekhez.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy létrehozzák a fogyatékosságügyi koordinációs bizottságot, amely az államtitkárság ágazatokon átívelő szerepét segíti majd javaslatokkal, tanácsokkal. A bizottság véleményezni fogja a fogyatékos embereket érintő jogszabálytervezetek kidolgozását és részt vesz az Országos Fogyatékosságügyi Program előkészítésében.
Kósa Ádám elmondta: az elmúlt másfél évtizedben az Európai Parlamentben képviselte Magyarországot, ebben az időben rengeteg kapcsolatot alakított ki fogyatékossággal élő embereket képviselő nemzetközi szervezetekkel.
Mindenkinek sikerült bebizonyítanom, hogy mi, fogyatékossággal élő politikusok ugyanolyan hatékonyan és eredményesen tudjuk képviselni az embereket, mint bárki más
– emelte ki az államtitkár. Hozzátette: ehhez az kell, hogy ne a képességek hiányát, hanem a képességeket helyezzük a középpontba.
– A kormány az elmúlt 14 évben folyamatosan emelte a fogyatékosságügyi szervezetek költségvetési támogatását. 2010 óta a háromszorosára, 1,575 milliárd forintra növekedett a támogatás – jelezte Kósa Ádám. Hozzátette: a kormány ezeket a támogatásokat a következő évben is biztosítani fogja.
A fogyatékosság szemléletében nemzetközi és hazai színtéren is változás megy végbe, a paternalista megközelítés helyett a fogyatékos emberekre mint jogok birtokosaira, a társadalomban önállóan részt vevő, annak teljes értékű tagjaira tekintenek – mondta az államtitkár. Hozzátette: ezeket a változásokat a társadalmak fejlődése mellett az is generálta, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében elfogadták a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményt és az ahhoz kapcsolódó fakultatív jegyzőkönyvet.
A következő év egyik legfontosabb feladata lesz a 2026. január 1-jétől hatályos új Országos fogyatékosságügyi program előkészítése
– hangsúlyozta.
Az államtitkárság célja az Országos Fogyatékosságügyi Tanács tagjaival, a civil érdekvédelmi és szolgáltató szervezetekkel aktív, partneri együttműködés kialakítása és erősítése – mondta. Hozzátette: továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minden érintett, ha szeretne, tudjon a lehetőségeihez, egészségi állapotához mérten munkát végezni, munkajövedelemből tartsa el magát és családját.
Célunk, hogy a fogyatékossággal élő emberek ne csupán a szociális intézkedések alanyai, hanem jogok birtokosai is legyenek, amelyek gyakorlásához az egyén mellett a teljes társadalomnak vannak feladatai
– emelte ki Kósa Ádám.