Kibújt a szög a zsákból, Magyar Péteréknek nem fontos a külhoni magyarság ügye

Sem Magyar Péter, sem a Tisza Párt nem emlékezett meg közösségi oldalán a gyalázatos, húsz évvel ezelőtti magyarellenes népszavazásról, ahol egyébként igencsak nagy aktivitást szoktak mutatni. Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője emlékeztetett: Magyar Péter nemrégiben lojalitásáról biztosította az Európai Bizottságot, amely korábban elutasította az európai nemzeti kisebbségek jogainak védelmét célzó Minority SafePack kezdeményezést.

2024. 12. 05. 19:59
Markovics Gábor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar Péter nemrégiben bizalmát fejezte ki egy olyan Európai Bizottság iránt, amely korábban elutasította a Minority SafePack kezdeményezést, amely az európai nemzeti kisebbségek jogainak védelmét célozta. Ez a bizottság egyértelművé tette, hogy a nemzeti kisebbségek ügye nem prioritás számukra, ezt a kezdeményezés figyelmen kívül hagyása is alátámasztotta. Az ilyen lépések nemcsak a kisebbségi közösségek számára jelentenek csalódást, hanem megkérdőjelezik azok hitelességét is, akik támogatásukat adják ehhez a közömbös hozzáálláshoz – mondta a Magyar Nemzetnek Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője, akit a húsz évvel ezelőtti népszavazás évfordulóján kérdeztünk.

Népszavazás, december 5, határon túli magyarok, Lajkó Fanni
A 2004. december 5-én tartott népszavazás a kettős állampolgárság kérdéséről nemcsak egy jogi vagy politikai esemény volt, hanem fájdalmas, máig ható törést okozott a magyar nemzet lelkében Lajkó Fanni szerint (Forrás: Facebook)

Az elemző által elmondandottakat erősíti az is, hogy sem Magyar Péter, sem a Tisza Párt nem emlékezett meg Facebook-oldalán a gyalázatos, húsz évvel ezelőtti magyarellenes népszavazásról.

Magyar Péter ehelyett például arról posztolt, hogy az Egyesült Királyságba, Londonba látogatott.

Mint ismert, 2004. december 5-én Magyarországon két kérdésben tartottak országos népszavazást, amelyet eredetileg csak a kórházak privatizációjával kapcsolatban, a Munkáspárt kezdeményezésére írtak ki. A Magyarok Világszövetsége (MVSZ) aláírásgyűjtésének sikeres lezárulása után ehhez még egy, a magukat magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon élő, nem magyar állampolgárok kedvezményes honosítását lehetővé tévő törvény megalkotását elrendelő kérdés társult.

 

A népszavazás öröksége

A népszavazást a magyar baloldal és a liberálisok arra használták fel, hogy szándékosan éket verjenek magyar és magyar közé. A Gyurcsány-kormány a határon túli magyarság elleni gyűlöletkampányát akkor a létbizonytalanságra építette fel. Huszonhárommillió betelepülő románnal riogattak, a családoknak járó pénzek elvételével, munkahelyek, lakhatások ellehetetlenítésével hergelték a lakosságot.

Bangónéval uszítottak a magyarok ellen Gyurcsányék (Fotó: Magyar Idők)

A hirdetőtáblákon a „felelős döntés 2 × NEM” felirat szerepelt.  A 2004. december 5-i népszavazáson több mint hárommillió szavazásra jogosult vett részt, közülük

  • 1 521 271 fő igennel szavazott (51,57 százalék),
  • 1 428 578 szavazópolgár a nemet ikszelte be a szavazólapján (48,43 százalék).

Mivel a részvételi arány nem érte el a negyven százalékot sem, a népszavazás eredménytelenül zárult. A népszavazás elkeseredett reakciókat váltott ki a határon túli magyarság képviselőiből, akik hibáztatták az állampolgárság megadásától elhatárolódó akkori kormányzatot.

A 2004. december 5-én tartott népszavazás a kettős állampolgárság kérdéséről nemcsak egy jogi vagy politikai esemény volt, hanem fájdalmas, máig ható törést okozott a magyar nemzet lelkében

– értékelt Lajkó Fanni. Hozzátette: a népszavazás eredménye és a baloldali propaganda öröksége azóta is velünk él. Mint mondta, az akkori üzenet az volt: a határon túli magyarok nem számíthatnak feltétlen szolidaritásra az anyaországtól.

A szakértő szerint ez a megközelítés a nemzeti egységet támadta, és szembeállította az anyaországi magyarokat a külhoni közösségekkel, akik a történelem viharai ellenére is megőrizték magyarságukat.

 

A külhoni magyarság számára nem mindegy, hogy ki vezeti az anyaországot

Lajkó Fanni úgy fogalmazott: 2010 óta nemzeti kormánya van Magyarországnak, ami 14 év alatt tett lépéseivel segítette enyhíteni a sebeket. – Sokak azonban a mai napig nem értik annak a súlyát, hogy miért is fontos a kettős állampolgárság intézménye vagy az, hogy a határon túli magyaroknak is legyen szava a választásokon. E megértés hiánya miatt sokan a politikai tőke megszerzése érdekében aktívan kampányolnak a határon túli magyarok ellen, ezt az utóbbi időben a politika homályába veszett Jakab Péter teszi leginkább, például azzal, hogy petíciót indított arról, hogy töröljék a határon túl élők szavazati jogát – emlékeztetett.

Fontosnak tartotta leszögezni: a külhoni magyarság számára nem mindegy, hogy ki vezeti az anyaországot.

– Egy nemzetépítő, a magyar–magyar kapcsolatokat erősítő, vagy magyar–szerb, magyar–román kormányok közötti jó viszonyt ápoló kormány biztonságot és lehetőségeket teremt számukra, míg egy nemzetközömbös vagy konfliktust generáló vezetés az elnyomás, a kisebbségi jogok csorbulása és a marginalizáció veszélyének teszi ki őket. Az anyaország nemzetpolitikája hatással van a határon túli magyarok iskoláira, kultúrájára, gazdasági helyzetére, és arra, hogy büszkén vállalhatják-e magyarságukat az adott országban. Ennek pedig számos pozitív példája is volt és van az elmúlt 14 évben, hiszen Magyarországnak egyre jobb és virágzóbb kapcsolata van a szomszédos országaival, ahol a mai napig jelentős számú magyar él – értékelt.

Borítókép: Magyar Péter (Fotó: Markovics Gábor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.