Terrorcselekmény elkövetésével való fenyegetés gyanújával is vizsgálat indulhat, miután Tényi István emiatt tett feljelentést a rendőrségen a csütörtök reggeli bombariadókkal összefüggésben.
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) jelenleg közveszéllyel fenyegetés gyanújával folytat eljárást, de dönthet úgy, hogy terrorcselekmény elkövetésével való fenyegetés miatt vizsgálódik majd tovább.
Ehhez az kell, hogy az adatszerzés olyan információkat tárjon fel, amely mindezt megalapozhatja. Eddig ez nem történt meg.
Mindkét cselekményért börtön jár, a közveszéllyel fenyegetésért öt, a terrorcselekménnyel való fenyegetés miatt akár nyolc évet is kaphatnak az elkövetők.
Bombariadók az iskolákban
Ismert, csütörtökön országszerte kaptak fenyegető levelet az iskolák, a rendőrség tájékoztatása szerint már több mint 260 oktatási intézmény érintett a bombariadóban. Valószínűleg egy helyről származó, hasonló tartalmú, Allah nevében bombával fenyegető e-mail érkezett az oktatási intézményekbe.
Egyes kiberbiztonsági szakértők szerint fenyegető üzenet arab szóvirágokat tartalmaz, de angol mondatszerkezetek magyarra fordítását tükrözi.
A szöveg fordítóprogrammal készülhetett, s a feladó úgynevezett eldobható e-mail-címről küldte el. Az eddig átvizsgált épületekben a kutatás során robbanószert vagy robbantásra alkalmas eszközt nem találtak. Az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.
Szlovákiában is hasonló bombariadók voltak
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón elmondta, hogy felvették a kapcsolatot a szlovákiai társszervekkel, ahol tavaly szeptemberben 270 iskolában volt hasonló módon bombariadó. Hozzátette:
külföldi szerver esetében is van rá lehetőség, hogy beazonosítsák az elkövetőt.
Megjegyzendő, hogy korábban Szerbiában, tegnap pedig Bulgáriában is voltak hasonló fenyegetések, de a legújabb hírek szerint Szlovákiában egy egyetemet kellett kiüríteni, ugyancsak bombafenyegetés miatt.
A fentiek tükrében az sem zárható ki, hogy a magyarországi események egy határokon átívelő akcióba illeszkednek.
Kapcsolatba léptünk az Interpollal
Orbán Viktor miniszterelnök reggel közölte, hogy forródróton van a belügyminiszterrel az ügy miatt. Kora délután Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta: a rendőrség minden helyszínre kivonul, és garantálja a biztonságot.
– Jelen pillanatban sehol nincs olyan helyzet, hogy a bombamerénylet tényleges veszélye fennállna
– mondta. Rétvári szintén beszélt arról, hogy más országokban is voltak hasonló típusú fenyegetések, ezért a magyar szervek felvették a bolgár, a szlovák és a cseh társhatóságokkal a kapcsolatot. Magyarország kapcsolatba lépett az Interpollal is.