Emberkereskedelem és kényszermunka miatt jogerősen tizenkét év fegyházbüntetésre ítéltek egy szekszárdi férfit kedden, aki családtagjaival egy idős embert dolgoztatott és zsákmányolt ki 2020 és 2022 között – közölte a Pécsi Ítélőtábla.
A három elítélt – a büntetett előéletű elsőrendű vádlott férfi, a férfi másodrendű vádlott édesanyja és a férfi harmadrendű vádlott élettársa – 2019-ben kerültek kapcsolatba a 66 éves, könnyen befolyásolható, rossz egészségi állapotban lévő sértettel. Az idős sértettet elkezdték rendszeresen látogatni, értékesíthető hulladékot, illetve készpénzt kértek tőle, a sértett pedig képtelen volt a vádlottak felszólításának ellenállni. 2020 áprilisában ugyan megkísérelte megtiltani a vádlottaknak, hogy a házába menjenek és visszakérte az addig kölcsön adott összeget, de ez nem sikerült neki.
Az elsőrendű vádlott 2020 májusában kész tények elé állítva
a férfit szekszárdi lakóhelyükre költöztette, ahol megkövetelték tőle, hogy a ház körüli fizikai munkákat – köztük disznók gondozását – napi szinten végezze el,
és a városban a kukákból értékesíthető holmikat gyűjtsön.
Az idős ember számára – az állapota miatt – jelentős fizikai fájdalommal járt a munka, de fizikailag, sérülést nem okozó módon is bántalmazták őt. A vádlottak arra is rávették a Stockholm-szindróma jegyeit mutató férfit, hogy nyisson bankszámlát és nyugdíját arra utaltassa, majd a bankszámlához tartozó bankkártyát elvették tőle.
A fogva tartás ideje alatt az első- és a harmadrendű vádlott a bankkártya felhasználásával több mint 3,4 millió forint kárt okozott a sértettnek. A bíróság szerint az évek során elvégeztetett házimunka értéke további 3,8 millió forintot tett ki.
Az első fokon eljáró Szekszárdi Törvényszék tavaly ősszel az elsőrendű vádlottra – egyebek mellett – emberkereskedelem, kényszermunka, kifosztás és csalás miatt 12 év fegyház-, a másodrendű vádlottra öt év börtön-, míg a harmadrendű vádlottra hat év hat nap fegyházbüntetést szabott ki.
A fellebbezések miatt a másodfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla jogerősen a harmadrendű vádlott büntetését öt év hat hónap fegyházra enyhítette, valamint az első- és harmadrendű vádlottak ellen személyenként mintegy 1,7 millió forint vagyonelkobzást rendelt el, a többi kérdésben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.