Nincs új a nap alatt: Ismét a Városháza park építését ígérgeti Karácsony

A főpolgármester most azt állítja, jövőre elkezdődhet a beruházás. Külön érdekesség, hogy Karácsony Gergely a kampány hajrájában egyszer már átadta a Városháza parkot.

2025. 01. 20. 13:50
Borítókép: Az udvart jelenleg több száz, autóval érkező hivatalnok használja, és ez a közeljövőben sem lesz másként Fotó: MTI/H. Szabó Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Készen vagyunk a Városháza Park koncepcióterveivel – írta közösségi oldalán Karácsony Gergely. A politikus, aki már hatodik éve ígéri a park létesítését, és aki a kampány hajrájában át is adta azt, most azt állítja, a jövő évben már elkezdődhet Budapest új közterének kivitelezése. 

Egy ekkora beruházás, annak megtervezése, engedélyezése, a szükséges beszerzések tiszta és átlátható lebonyolítása mindig időbe telik bárhol, bármelyik európai városban. Nem könnyítik a helyzetünket a műemléki környezetre vonatkozó szigorú előírások és az időközben megváltoztatott építési törvény sem. Az új törvény által diktált hatósági engedélyezési eljárási idők néhol kiszámíthatatlanok

– emelte ki a főpolgármester, aki nyilvánvalóan most a hatóságokra hárítaná a késlekedés felelősségét. 

Emlékezetes, Karácsony még 2019-ben tett ígéretet a budapestieknek a Városháza park megvalósítására, amennyiben főpolgármesterré választják. Az azóta eltelt hat évben megannyi kifogás és mentegetőzés után lényegében semmiféle érdemi előrehaladás nem történt a park kialakításának érdekében. A tervek megvalósításának érdekében az elmúlt évek alatt addig jutott a városvezetés, hogy megtiltották a területen a Városházán dolgozók számára a parkolást, kiürítve a teret, valamint sikerült pár látványtervet felmutatni.

Mindeközben az elmúlt években a kormány 2019 óta számos, fővárosi parkot és közterületet újított meg. A magyar kormány támogatásával már csaknem harmincezer négyzetméter megújított zöldfelületet vehettek birtokba a látogatók a megújult Városligetben. Tavaly, a parkfejlesztések során teljesen újjávarázsolták a KRESZ Park háromhektáros területét, megújultak a burkolatok, a közlekedési lámpák és a zöldfelületek, elültettek 39 lombosfát, több mint 5600 cserjét és mintegy huszonkétezer évelőt. A rendkívül népszerű légi kilátó, a BalloonFly körül pedig mintegy háromezer négyzetméteren megújították a növényzetet, felújították az utcabútorokat és új sétányokat is kialakítottak a látogatói használati szokásoknak megfelelően.

Több ezer négyzetméternyi zöldfelületet és növényzetét rehabilitáltak a Kós Károly sétány, a Hermina út és a Konrad Adenauer út által határolt területen is, a kilátóhoz kapcsolódóan pedig megújult az úthálózat és a közvilágítás, valamint az utcabútorokat is felújították. Mindezeknek köszönhetően jelentősen javult a látogatóirányítás, így a léghajózni érkezők kiszolgálása is magasabb szintre lépett.

A Városliget zöldfelületének rehabilitálása 2017-ben kezdődött, az első ütemben a Hermina kutyás élménypark, a Vakok kertje és az Ifjúsági sportpályák újultak meg, összesen 25 ezer négyzetméteren. 2018 és 2020 között a második, több mint 150 ezer négyzetméternyi parkfelületet felölelő ütemben elkészült a Millennium háza melletti Rózsakert, a Városliget legnépszerűbb családbarát helye, a Nagyjátszótér, illetve a sportpályák és a két kilométeres futókör.

Újjászületett a Mőcsényi Mihály botanikus kert, a Piknik kert, a Királydomb és az Ajtósi kutyás élménypark. 2021 és 2023 között a Magyar Zene Háza és a Néprajzi Múzeum környezete újult meg, létrejött a zenei játszótér és kialakult a Hősök terét, valamint az Ajtósi Dürer sort összekötő zöld, virágos Városligeti Promenád.

Szintén a magyar kormány finanszírozásából, a Nemzeti Hauszmann program keretében megújul a Budai Vár és annak közvetlen környezete. Az elmúlt években a várban, és annak közvetlen környezetében megújult a Várkert Bazár, a Karmelita kolostor, a Budavári Palota déli összekötő szárnya, a Szent István-terem, a Főőrség és a Lovarda épülete is. A Nemzeti Hauszmann Program keretében pedig nemrég befejeződött az egykori Vöröskereszt-székház újjáépítése a Dísz téren. Emellett pedig jelenleg is zajlik, a Budavári palota, a József főherceg palota és a Pénzügyminisztérium épületének rekonstruálása is.  

A Hauszmann program keretein belül a Citadella is megújult az elmúlt években. A lassacskán befejeződő munkálatoknak köszönhetően 2026 elejére a zöldfelület a másfélszeresére, 20 000 négyzetméterre nő, az erődfalon belül egy új és mindenki számára nyitott, több mint 6 000 négyzetméteres közparkot alakítanak ki, amelyben egy kávézó, fagylaltozó és ajándékbolt is helyet kap. Az ágyútoronyban pedig a magyarság szabadságküzdelmét bemutató kiállítás nyílik, a Szabadság Bástyája címmel.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.