A jövő szerdai Fővárosi Közgyűlés ülésére egy, az átláthatóságot segítő javaslattal is készül a Fidesz–KDNP frakciója. A Szepesfalvy Anna és Szécsényi Dániel kormánypárti közgyűlési képviselők által jegyzett dokumentum ugyanis arra kötelezné a főpolgármestert, hogy részletesen számoljon be arról, mely, a USAID által finanszírozott szervezetekkel alakított ki a Fővárosi Önkormányzat bármilyen jogviszonyt.
A javaslat azt a napokban egyre nagyobbá duzzadó botrányt igyekszik tisztázni, amelynek során kiderült, hogy a magyarországi balliberális nyomásgyakorló és lobbiszervezetek szinte kivétel nélkül bekötéssel rendelkeznek a fővárosi önkormányzathoz.
Összesen húsz olyan civil szervezettel működött együtt 2019 után a balliberális fővárosi önkormányzat, amelyek valamilyen formában hozzájutottak az amerikai demokrata körökből származó guruló dollárokhoz
– tudta meg a Magyar Nemzet. A főváros ugyanis 2021-ben létrehozta a Nyitott Budapest munkacsoportot, amelyben helyet kapott számos nyomásgyakorló és lobbiszervezet, többek között
az Ökotárs Alapítvány, a Civil Kollégium Alapítvány és a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány (NIOK), illetve a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és az Amnesty International Magyarország is.
A munkacsoport az évek során összesen kilenc ülést tartott, döntő többségükön pedig részt vett Merényi Miklós, a K-Monitor önkormányzati szakértője és Móra Veronika az Ökotárs Alapítvány képviseletében. Móra az európai nyomásgyakorló hálózat egyik kulcsembere, szerepére nemrég a Szuverenitásvédelmi Hivatal is felhívta a figyelmet egy jelentésében.
A főváros emellett az Év fővárosi civil szervezete díjon keresztül is támogatta a komoly külföldi támogatással rendelkező szervezeteket, illetve igyekezett elfogadhatóvá tenni őket a magyar közvélemény előtt. Tavaly tíz szervezetre lehetett szavazni online, ezen csoportok mind élvezték a baloldal támogatását. A tíz szervezet
támogatói között volt az Open Society Foundations, a külföldi nyomásgyakorló hálózat fontos szereplőjeként számon tartott Ökotárs Alapítvány és Norvég Civil Alap is.
A fővárosi önkormányzat a Lánchíd-rekonstrukció során az egyik legfontosabb magyarországi nyomásgyakorlót, a Transparency Internationalt bízta meg azzal, hogy monitorozza a felújítással kapcsolatos közbeszerzési eljárást. A felújításból később hatalmas botrány kerekedett.