Szalay-Bobrovniczky Kristóf: A Nyugat-Balkán stabilitása Magyarország számára az egyik legnagyobb prioritás

Nemzetközi megbecsülést és elismerést szereztek a magyar katonák az EUFOR Althea magyar parancsnoki évében végzett munkájukkal – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf hétfőn a Bálnában, az EUFOR Althea művelet magyar parancsnoki évzáró ünnepségén. A honvédelmi miniszter kiemelte: a misszióban részt vevő katonák a magyar biztonsági érdekek szempontjából talán legfontosabb régióban, a Nyugat-Balkánon álltak helyt. Sticz László vezérőrnagy, a művelet hazatérő parancsnoka leszögezte: a Bosznia-Hercegovina vezetésétől és a nemzetközi közösségtől érkező visszajelzések azt igazolják, feladataikat eredményesen teljesítették.

2025. 02. 17. 16:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar katonák nem akárhol, hanem a hazánk biztonsági érdeke szempontjából talán a legfontosabb régióban, a Nyugat-Balkánon álltak helyt – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf hétfőn a Bálnában, az EUFOR Althea művelet magyar parancsnoki évzáró és az EUFOR állományának visszafogadó ünnepségén. A honvédelmi miniszter leszögezte: a Nyugat-Balkán stabilitása Magyarország számára az egyik legnagyobb prioritás. 

Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, Sticz László vezérőrnagy személyében 2024 januárjától egy éven keresztül magyar tábornok irányította az Európai Unió bosznia-hercegovinai műveletét, az EUFOR Althea missziót. 

A művelet feladata az 1995-ös daytoni békemegállapodásban foglaltak betartatása, a biztonságos környezet fenntartása, együttműködve a helyi hatóságokkal, továbbá a bosznia-hercegovinai állami haderővel történő közös kiképzések és gyakorlatok. 

A vezérőrnagy január végén átadta a parancsnokságot a román Florin-Marian Barbu tábornoknak, azonban hazánk a parancsnoki időszakot követően is vezető szerepet fog vállalni a műveletben, hiszen annak törzsfőnöki beosztását látja el 2025 májusától.  

SZALAY-BOBROVNICZKY Kristóf
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter beszédet mond az EUFOR Althea művelet magyar parancsnoki évét lezáró és az EUFOR állományát visszafogadó ünnepségen (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A honvédelmi miniszter felidézte: több háború is ebben a régióban tört ki. – Ennek következményeit mindenki érezte és érezhetné, hogyha egy újabb következne be. Ennek a térségnek a stabilitása számunkra egyszerűen kulcskérdés – hangsúlyozta. Felidézte: Magyarország már a délszláv háború lezárása után is jelen volt békefenntartóként Bosznia-Hercegovinában, hogy biztosítsa az ország stabilitását. Mióta pedig az EUFOR átvette ezt a feladatot, nem volt még példa arra, hogy az magyar parancsnokság alatt működjön.

„Ez elképesztően nagy dolog és nagyon nagy büszkeség nekünk”

– emelte ki.

Szerinte a magyar tábornok és az alárendelt állomány bebizonyította, hogy kiváló, megbízható és partnere ennek a régiónak. – Ezen keresztül a magyar katonáknak olyan nemzetközi megbecsültséget és elismerést szereztek, amely méltán mindannyiunknak örök életre szóló tiszteletet jelent – fogalmazott.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf kitért arra is, hogy a bosznia-hercegovinai kormányzat védelmi minisztere egy új elismerést hozott létre az országában szolgálatot teljesítő békefenntartók részére. Szerinte 

a magyar parancsnokság teljesítményét jól szemlélteti, hogy ennek arany fokozatának első kitüntetettje a magyar parancsnok, Sticz László vezérőrnagy lett.

A vezérőrnagy beszédében kiemelte: egy év elteltével a bosznia-hercegovinai vezetéstől és a nemzetközi közösségtől érkező visszajelzések azt igazolják, hogy a magyar parancsnokág a feladatokat eredményesen teljesítette, amit a kitelepült magyar állomány közösen ért el. 

Mint mondta, az EUFOR parancsnoki beosztását a Magyar Honvédség kiérdemelte, missziós szerepvállalása ugyanis megkérdőjelezhetetlenül támasztotta alá felkészültségét és tapasztalatát. 

STICZ László
Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR Althea művelet hazatérő parancsnoka (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Kitért arra is, hogy a honvédség speciális képességeit is felajánlották a csomag részeként. Példaként említette – többek között – a helikopter alegységet, amely a műveleti feladatait magashegyi viszonyok és nehéz időjárási körülmények között hajtotta végre. Elmondása szerint három éles mentési feladatot is sikeresen teljesítettek, így mind a légi szállítás, mind a légi egészségügyi mentőképességet tekintve kitűnőre vizsgáztak.

Az ünnepségen Sticz László olyan zászlókat adott át Szalay-Bobrovniczky Kristófnak és Böröndi Gábor vezérezredesnek, a Honvéd Vezérkar főnökének, amelyek eddig a bosznia-hercegovinai Butmir táborában lobogtak.

Borítókép: Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.