Ügyintézés mobillal: minden, amit a digitális állampolgárságról tudni kell

Hatalmas segítség lesz a jövőben a DÁP alkalmazás.

2025. 02. 05. 22:55
okostelefon
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A digitalizáció térnyerésével egyre több hivatalos ügyintézés válik elérhetővé néhány kattintással. A Digitális Állampolgárság Program (DÁP) applikációja is ezt a célt szolgálja.

Az alkalmazás gyors, kényelmes és biztonságos megoldást kínál az okmányirodában ácsorgás helyett – írja a Híradó.hu. A portál többek között arról kérdezte Orbán Anna Máriát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensét, hogy miért éri meg használni, valamint mennyire megbízható és biztonságos az alkalmazás.

 

Miért hasznos a DÁP?

Napjainkra a digitalizáció legfontosabb eszköze a mobil, az okostelefon lett, így az emberek joggal várhatják el, hogy mobilalkalmazások segítségével igazolhassák magukat, intézhessék az ügyeiket, fizethessenek és éljenek a digitális állampolgárság nyújtotta további lehetőségekkel. A Nemzeti Digitális Állampolgárság Program legfontosabb célkitűzése, hogy 

az állampolgárok 2026-ra a legtöbb ügyüket személyes megjelenés nélkül, egyszerűen és hatékonyan, napi 24 órában, digitálisan, elsősorban mobiltelefonjukról intézhessék el

– mondta Orbán Anna Mária. Hozzátette: a program kulcsa a 2024. szeptember 1-jétől elérhető DÁP mobilalkalmazás. A regisztráltak az alkalmazással folyamatosan bővülő szolgáltatásokat vehetnek igénybe.

Az alkalmazással felhasználónév és jelszó megadása nélkül lehet bejelentkezni az azonosítást igénylő ügyintézési felületekre, mivel ezeket kiváltja maga a DÁP. Rendőri igazoltatásnál sem szükségesek az okmányok, elég a QR-kód felmutatása. A digitális irattárca tartalmazza az okmányok digitális változatát, így azok könnyen elérhetők. A digitális aláírás pedig magánszemélyek számára biztosítja a dokumentumok hitelesítését – részletezte az egyetemi docens.

 

Az ügyintézés új világa

Az alkalmazáson belüli ügyintézések köre fokozatosan bővül. Kezdetben az erkölcsi bizonyítvány igénylésére és kormányablakokba a személyes ügyintézéshez időpontfoglalására van lehetőség. De 2025 nyarától a piaci szolgáltatók, közművek, távközlési cégek, bankok és biztosítók is megteremtik a DÁP-on keresztüli azonosítás lehetőségét.

Az év végére pedig várható a gépjármű-adásvétel teljes folyamatának intézése az alkalmazásban

– ismertette. Hozzátette: lehetővé válik a fizikai okmányok kiváltása, továbbá az életkor és a kedvezményre való jogosultság igazolása a digitális irattárca alapján.

A jövő év végére a keretrendszer összes alapszolgáltatása kialakul, így a digitális azonosítás, a digitális aláírás, a digitális dokumentumkezelés, a digitális fizetés és a digitális postai szolgáltatások

új lehetőségeket nyitnak meg a felhasználók számára

– hangsúlyozta Orbán Anna Mária. Majd példaként említette, hogy ekkor már egy QR-kód beolvasásával igazolhatja az állampolgár, hogy betöltötte a 18. életévét dohányáru vagy szeszes ital vásárlásakor, így kizárólag az életkorról kap információt az ellenőrző személy.

 

Digitális aláírás

A digitális aláírással a magánszemély szerződéseket, meghatalmazásokat, igazolásokat vagy más dokumentumokat írhat alá, hitelesíthet.

Ez jogilag megegyezik a papíralapú, kézi aláírással

– hangsúlyozta az egyetemi docens. Hozzátette: utólag nem lehet visszavonni vagy törölni, és szerkeszteni sem lehet az aláírt dokumentumot.

Az aláíráshoz a felhasználónak azonosítani kell magát (jelszóval vagy biometrikus azonosítással). A mobilalkalmazás nem tárolja az aláírt dokumentumokat, ezért mindenképpen le kell tölteni vagy tovább kell küldeni őket – ismertette. A tervek szerint a későbbiekben más eszközön (asztali számítógépen, laptopon, táblagépen) levő dokumentumok digitális aláírása is lehetséges lesz.

Csak a DÁP-alkalmazásban biztosított a digitális aláírás magánszemélyeknek magáncélra ingyenesen

– figyelmeztetett Orbán Anna Mária.

 

Okostelefon nélkül is van megoldás

A DÁP mobilalkalmazás előnyeit csak az tudja kihasználni, aki rendelkezik okostelefonnal. Az NMHH kutatása szerint Magyarországon a mobiltelefonok elterjedtsége szinte teljes körű, sőt, a legtöbb esetben a mobiltelefon egyben okostelefont is jelent. Általában az idősebb korosztály idegenkedik az okostelefontól, de van lehetőség arra, hogy ők

az Ügyfélkapu+ használatával érjék el a digitális szolgáltatásokat

– ismertette az egyetemi docens.

 

Mi történik, ha elvesznek az okmányaink?

Az alkalmazás a fizikai okmányok adatait már a regisztrációt követően a digitális irattárcánkban tárolja. Ezeket az adatokat a felhasználó azonosítását követően az országos okmánynyilvántartásból olvassák ki.

A fizikai okmányok elvesztése az irattárca tartalmát nem érinti,

de a jogszabályi előírásoknak megfelelően a felhasználónak jelezni kell az okmányok elvesztését, illetve pótolni őket – magyarázta. Hozzátette: a későbbi tervek között szerepel az okmányigénylés ügyintézése az alkalmazás segítségével.

 

Biztonságos a program?

A DÁP-alkalmazásba csalásfelderítő funkciókat építettek. Ez hasonló a banki mobilalkalmazásokban lévő, földrajzi pozícióhoz kapcsolódó ellenőrzési mechanizmushoz. Az gyanús, ha egy felhasználó bejelentkezik az alkalmazásba Budapesten, majd pár perc múlva ugyanaz a felhasználó akar bejelentkezni több száz kilométerrel távolabb.

Ebben az esetben a személyazonosság megerősítése szükséges, a bejelentkezéshez további személyes adatokat megadva

– hangsúlyozta Orbán Anna Mária.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.