A módszer marad csak a cél változik
Ugyan ezek a tendenciák látszanak a Tisza Párt esetében is az EP-választások utáni közvélemény-kutatásokban. Azonban ezúttal nem egy ember (Magyar Péter) népszerűségét, hanem a körülötte szerveződő párt népszerűségét igyekszik bizonyítani a baloldali sajtó. Ez pedig nem lehet véletlen, hiszen a 21 Kutatóközpont mérése szerint Magyar Péter októberben mind a miniszterelnöknél, mind más baloldali politikusoknál népszerűtlenebb volt, és ez az idén áprilisban készült mérések szerint is jóval kevésbé népszerű, mint Márki-Zay Péter volt az ellenzéki mérések szerint a maga idejében.
A Tisza Párt vélt vagy valós népszerűségének építése azonban már a tavalyi év második felében megindult: a Publicus 2024 októberében azt állította, mérései szerint a teljes lakosság körében a Tisza népszerűsége megelőzte a kormánypártokét.
A Századvég kutatása ezzel szemben már ekkor figyelmeztetett, hogy valójában továbbra is a kormánypártok élveznek stabil többséget.
Az intézet 40 százalékos támogatottságot mért a Fidesznek, a Tiszának 31 százalékot prognosztizált a biztos szavazók körében. Ennek ellenére a baloldali központok sorra jelentették meg a Tisza Párt hirdető kutatásokat. Az IDEA a teljes népesség körében 6, a Medián 7 százalékpontos előnyt mért Magyar Péter pártjának a kormánypártokkal szemben.
A tavalyi év végén aztán a Republikon pártpreferencia-mérlege egy érdekes anomálián keresztül világított rá ezeknek a valóságtartalmára: a pártok egész éves, pártválasztók körében mért támogatottságának görbéje ugyanis a kormánypártok esetében erősen meglepő ívet ír le.
Az intézet szerint a Fidesz-KDNP támogatottsága mind az európai parlamenti választások előtt, mind azután relatív alacsony volt, épp csak a választás időpontjában ugrott meg.
Csak fokozza az anomáliát, hogy a Republikon múltbeli eredményekre reflektáló anyagában a választás időpontjában a kormánypártokat 41 százalékra mérték, miközben választási eredményük 44,8 százalék lett. Ugyanekkor a Tiszát 2 százalékponttal mérték felül.