Voks2025 – a kormány Brüsszellel ellentétben megkérdezi az emberek véleményét Ukrajna csatlakozásáról

A kormány elindította a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazást, amelyben erre az egy kérdésre keresik a választ: „Támogatja-e ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?” A véleménynyilvánító szavazásnak nagy a tétje, hiszen az eredményét a kormány politikai értelemben kötelezőnek tekinti majd.

2025. 04. 23. 5:07
Forrás: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli baloldali elit az európai emberek érdekével szemben és a megkérdezésük nélkül minél gyorsabban az Európai Unió tagjává akarja tenni a jelenleg is háborúban álló Ukrajnát. Ez a lépés rengeteg veszéllyel járna a unió lakosaira nézve, így a magyarokra is. A magyar kormány – az unióban egyedüliként – nem akar az emberek megkérdezése nélkül dönteni a témában, ezért elindította a Voks 2025 szavazást, amelyben erre a kérdésre várják a magyaroktól a választ: „Támogatja-e ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?” A kérdésre két válasz jelölhető meg a szavazólapon: az „igen” vagy a „nem”.

Az Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás kampányplakátja Voks 2025 (Fotó: Magyar Nemzet)
Elindult a Voks 2025. Fotó: Magyar Nemzet

Egy hete kezdték kézbesíteni a véleménynyilvánító szavazás több mint hétmillió szavazólapját, amelyeket a Magyar Posta hat hét alatt eljuttat mindenkinek. Először a fővárosiakhoz juttatják el a szavazólapokat, majd a vidéken élők is megkapják. A posta tervei szerint május 22-ig mindenkihez eljutnak a szavazólapok.

A Voks 2025 véleménynyilvánító kitöltött szavazólapot tartalmazó válaszleveleket 2025. június 20-ig lehet díjmentesen visszaküldeni.

A kormány azért kéri ki a magyar emberek véleményét, hogy az eredmények alapján foglaljon állást az Európai Unió testületei előtt. Céljuk, hogy mi, magyarok közösen határozzunk Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, és ne tudjanak a magyarok feje felett dönteni egy ilyen fontos kérdésben.

A szavazólap. Forrás: Magyarország kormánya

A kormány álláspontja ebben a kérdésben is egyértelmű és határozott: Ukrajna csatlakozása az unióhoz hatalmas károkat okozna Magyarország gazdaságának. Azonban – ahogy eddig is – az ország sorsát befolyásoló kérdésekben a Fidesz–KDNP rendre kikéri a magyar emberek véleményét. Ahogy az elmúlt években a nemzeti konzultációkkal és népszavazásokkal a választópolgárok lehetővé tették, hogy a kormány egy egyértelmű és szilárd felhatalmazással képviselhesse a magyarok érdekeit, úgy most is megtehetik ezt, ha szavaznak a véleménynyilvánító szavazáson.

 

Brüsszel nem kér az emberek véleményéből

Brüsszelben gyorsítópályán, az emberek megkérdezése nélkül vennék fel Ukrajnát az Európai Unióba, ráadásul mindezt anélkül, hogy számolnának vagy beszámolnának a háborúban álló ország csatlakozásának következményeiről.

Az európai baloldal az emberek, köztük a magyarok feje fölött akarja meghozni ezt a döntést.

Pedig ez a döntés hosszú időre meghatározhatja az európai emberek mindennapjait, ugyanis a csatlakozás számos veszéllyel járna, de Ursula von der Leyen és Manfred Weber, valamint a magyarországi szócsövük, Magyar Péter ennek ellenére is teljes mellszélességgel kiáll Ukrajna csatlakozása mellett.

Éppen ezért a Tisza Párt pontosan azt tette, amire Brüsszel utasította: álnépszavazást tartott, amelynek eredménye nem meglepő módon azt tükrözi, amit a brüsszeli főnökei vártak Magyar Pétertől. A Tisza Párt többsége támogatja Ukrajna uniós tagságát. A baloldali pártvezér azt is elárulta, mi lesz az adatgyűjtő népszavazásuk után: az eredményeket politikai vállalásnak fogják tekinteni, és ez képezné a kormányprogramjuk alapját is.

Kvázi nemzeti minimum lesz

– jelentette ki Magyar Péter, aki ezzel az eddigieknél is világosabban kijelentette, hogy a megkérdőjelezhető hitelességű álnépszavazására alapozva akkor is támogatná a szomszédos ország csatlakozását, ha ezt a magyarok a Voks 2025 keretein belül elleneznék, és akkor is, ha ez a magyar embereknek, a magyar családoknak a kárára válna.

A Tisza Párt csatlakozást támogató eredményének ellenére 

a közvélemény-kutatások egyértelműen azt mutatják, hogy a magyarok többsége elutasítja Ukrajna európai uniós tagságát.

 Éppen ezért a baloldali párttal szemben a magyar kormány hiteles és ellenőrzött formában kérdezi meg az embereket, ugyanis a Voks 2025 szavazólapjai biztonsági papírból készültek, amelyeket nem lehet hamisítani, az összesítést pedig közjegyző jelenlétében végzik majd. 

A hiteles szavazás eredményét pedig a kormány politikai értelemben kötelezőnek tekinti majd.

Kijev, 2022. június 11.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizotság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a kijevi megbeszélései után tartott sajtóértekezleten 2022. június 11-én. Ukrajna márciusban benyújtotta tagfelvételi kérelmét az Európai Unióhoz, miután Oroszország február 24-én megtámadta az országot.
MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

 

Magyar Pétert nem érdeklik Ukrajna csatlakozásának veszélyei

Az erőltetett csatlakozás nemcsak azért fontos kérdés, mert ez negatívan hathat a tagállamokra, de az Európai Unió alapvetéseit is a feje tetejére állítja. Ugyanis az unióhoz való csatlakozásnak számos kritériuma van, amelyeket Ukrajna jelenleg – és várhatóan a közeljövőben sem – tud teljesíteni. Bár ezeket a feltételeket keleti szomszédunk nem teljesíti, a baloldali politikai mégis gyorsítópályán venné fel a tagországok közé, nem törődve azzal, hogy ezeket a kritériumokat nem véletlenül fogalmazták meg eredetileg.

Mindez láthatóan a baloldali pártvezért sem foglalkoztatja különösebben, ugyanis a főnökeinek tett ígéretét be kell tartania, még akkor is, ha a csatlakozásnak számos olyan negatív következmény van a magyarokra nézve, amelyekről a baloldali politikus igyekszik nem beszélni.

Ilyen következmény többek között az, hogy Ukrajna csatlakozása esetén a magyar gazdák nehéz helyzetbe kerülnének, ugyanis elárasztanák az európai piacot a hatalmas mennyiségű és ellenőrizetlen minőségű ukrán mezőgazdasági termékek.

A mezőgazdaság mellett a legkegyetlenebb fegyveres bűnözői csoportok is rászabadulnának Európára, ugyanis Ukrajnában már a háború előtt is virágzott a szervezett bűnözés, de az elmúlt években ez még magasabb szintre lépett, és a csatlakozása után ezek a szervezetek zavartalanul mozoghatnának az Európai Unióban, így Magyarországon is. Mindemellett a szomszédos ország alvilági alakjain túl a háború miatt egyre jobban előkerülő súlyos betegségek és járványok is könnyedén bejuthatnának hazánk és az EU területére, amely további komoly kockázatot jelentene az itt élőkre nézve.

Valamint maga a csatlakozás minden magyar család számára is érezhető anyagi terhet jelentene.

Ukrajna csatlakozása ugyanis akár 2,5 ezer milliárd eurós terhet is jelenthet, amely súlyos gazdasági következményekkel járhat az Európai Unió és Magyarország számára. A háború eddigi évei mintegy 9100 milliárd forint költséget rótt hazánkra, amely 

családonként több mint kétmillió forintos kiadást jelentett.

Ukrajna gyorsított csatlakozása esetén a terhek tovább növekednének, ami azt jelentené, hogy a magyar családok pénzügyi lehetősége csökkenne.

Manfred Weber feltételeket szabott. Magyar Péterrel egymásra találtak Fotó: Teknős Miklós
Fotó: Teknős Miklós

 

Orbán Viktor már szavazott is

Kedden a miniszterelnök is megkapta a véleménynyilvánító szavazólapját, és már be is jelölte az álláspontjának megfelelő lehetőséget. Az erről készült videóban Orbán Viktor arra kért mindenkit, hogy nyilvánítsa ki saját álláspontját, mivel ez a kérdés évtizedekre meghatározza Magyarország sorsát

Ukrajna uniós csatlakozása óriási kockázatokkal jár

– jelentette ki a miniszterelnök. Majd rámutatott: veszélyezteti a magyarországi cégek működését, tönkreteszi a mezőgazdaságunkat, veszélybe sodorja a magyarországi munkahelyeket, sőt még a nyugdíjakat is. Eközben a brüsszeli bürokraták és hazai megbízottjaik mindent elkövetnek, hogy átnyomják Ukrajna európai uniós csatlakozását – tette hozzá. 

Orbán Viktor arra a veszélyre is figyelmeztetett, hogy egy olyan országot akarnak fölvenni az Európai Unióba, amely nem szuverén, amelyről nem tudjuk, hol a keleti határa, mekkora a területe, mekkora a népessége, és még fönntartani sem tudja magát.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.