A Drogkutató Intézet (DKI) örömmel rögzíti, hogy a Nemzeti Drogellenes Stratégia irányainak megfelelően, alaptörvényi védelmet kap a zéró tolerancia elve – közölte a szervezet. Mint írták, számos példán látható, hogy a legalizációs irány zsákutca. A főleg Nyugat-Európában tapasztalható, erőszakos drogbűncselekményeknek megálljt kell parancsolni, nem megengedhető, hogy ezek Magyarországon is mindennapossá váljanak. Ehhez kellő és megalapozott segítséget jelent a mostani alaptörvény-módosítás.

Emlékeztettek: április 14-én az Országgyűlés elfogadta az alaptörvény 15. módosítását, amely több jelentős változást tartalmaz.
A részvételi arány 81,3 százalék volt, azaz 161 képviselő szavazott, 37 fő pedig nem volt jelen a módosításról szóló döntésnél. A résztvevők 70,7 százaléka, azaz 140 képviselő támogatta a változtatásokat, 21 pedig nemmel voksolt.
A módosítás célja, hogy válaszokat adjon a világban tapasztalható társadalmi, gazdasági és politikai folyamatokra, megőrizve Magyarország szuverenitását és hagyományos értékrendjét.
Alkotmányos védelem
Gyermekvédelem: az alaptörvény kimondja, hogy minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz.
Kábítószer-ellenes fellépés: az alaptörvénybe bekerült, hogy Magyarországon tilos a kábítószer előállítása, használata, terjesztése és népszerűsítése. Ez a rendelkezés a kormány zéró tolerancia politikáját erősíti meg.
Készpénzhasználat védelme: alkotmányos szinten rögzítették, hogy mindenkinek joga van készpénzzel fizetni, ezzel biztosítva a készpénzhasználat védelmét.
Állampolgárság felfüggesztése: a módosítás lehetővé teszi a magyar állampolgárság felfüggesztését azoknak a többes állampolgároknak esetében, akik Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelentenek. Az érintettek kiutasíthatók az ország területéről.
Szigorú drogtörvény
Az alaptörvénybe bekerülő kábítószer-ellenes állásfoglalás, miszerint „Magyarországon tilos a kábítószer előállítása, használata, terjesztése és népszerűsítése” nem csupán szimbolikus jelentőségű, hanem komoly jogi és társadalmi következményekkel is járhat.
Az alaptörvény szintjén történő rögzítés lehetőséget ad arra, hogy az erre épülő sarkalatos törvények és büntetőjogi rendelkezések szigorúbbá váljanak.
Ez különösen érintheti a könnyű drogokkal kapcsolatos jogalkalmazást, például a marihuána birtoklására vonatkozó jelenlegi szabályokat is.
A kormány által követett drogellenes politika ezentúl alkotmányos szinten is megerősítést nyer. Ez azt jelenti, hogy a jövőben rendkívül nehéz lesz bármilyen enyhítő vagy liberalizáló drogpolitikai irányt bevezetni, mivel ehhez kétharmados többségű alaptörvény-módosításra lenne szükség. A módosítás ellentmondhat bizonyos nemzetközi trendeknek, különösen azokban az országokban, ahol a könnyű drogok legalizációja vagy dekriminalizálása folyamatban van. Ez feszültségeket okozhat például az uniós drogpolitikák és a magyar jogi szabályozás között.
Üzenet a fiataloknak
Az alaptörvénybe emelt tilalom egyértelmű üzenetet közvetít a társadalom felé, különösen a fiataloknak: a kábítószerek semmilyen formája nem elfogadható. Ez fokozhatja a drogprevenciós programok hangsúlyát az oktatásban és a közéletben. Összességében a kábítószerrel kapcsolatos módosítás erőteljes politikai és ideológiai állásfoglalás, amely hosszú távon meghatározhatja Magyarország drogpolitikájának irányvonalát a szigor és a zéró tolerancia eszközeivel – közölte a DKI.