Megdöbbentő intézkedéseket vettek át tőlünk az amerikaiak

„Az ember, a fegyver, a drog a csempészeknek ugyanolyan árucikk. A kérdés, hogy melyik piac fizet jobban” – mondta a Magyar Nemzetnek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója azzal kapcsolatban, hogy virágzik a kábítószer-kereskedelem a nyugat-balkáni migrációs útvonalon. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense jelen volt azon az amerikai kongresszus épületében tartott konferencián, amelyen a magyar határvédelem is szóba került. Az amerikaiak több szinten is példaként tekintenek a magyar határvédelemre, amelynek számos elemét egy az egyben átvették.

2025. 04. 12. 6:25
USA, amerika, magyarország
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikában ma már zéró tolerancia van az illegális határátlépéssel kapcsolatban. Ezt a gyakorlatot egy az egyben átvették tőlünk. A magyar határvédelmi gyakorlat nagyban hatott az amerikaiakra – mondta a Magyar Nemzetnek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, aki jelen volt azon az amerikai Kongresszus épületében tartott konferencián múlt pénteken, amelyen a magyar határvédelem is szóba került.

Marsai, Viktor, Migráció, kábítószer, embercsempész, drog, amerika, intézkedés
Marsai Viktor elmondta: a déli határunknál is hasonlóan működik a kábítószer-kereskedelem, mint az amerikai–mexikói határon Fotó: MCC

A rendezvény annak a Bevándorláskutatás Nemzetközi Hálózatának (INIR) a konferenciája volt, amelyet Migrációkutató Intézet 2023 novemberével amerikai, francia és izraeli kutatóintézetekkel hozott létre közösen azzal a céllal, hogy egy platformra hozzák a bevándorláskritikus nézőpontokat. 

 

Mit vettek át tőlünk az amerikaiak?

– Ma már – pont ugyanúgy, ahogy Magyarországon –, ha valakit illegális határátlépési kísérleten kapnak az USA-ban, azt visszaviszik a kerítésen túlra. A tranzitzónák gyakorlata épp úgy működik, mint a magyar határon, vagyis az illegálisan érkezőket nem engedik belépni az ország területére. 

A tranzitországokkal való fokozott együttműködést is megkezdték Trumpék 

– magyarázta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) egyetemi docense.

Marsai Viktor emlékeztetett: a Biden-adminisztráció ehhez képest átengedte az irreguláris migránsokat, adtak nekik egy papírt, majd 4-5 évvel később meg kellett jelenniük egy meghallgatáson a számukra kijelölt bíróságon. Az igazgató tájékoztatott: a becslések szerint hat- és tízmillió körüli illegális bevándorló érkezett az USA területére a Biden-adminisztráció négy éve alatt.

Ennek vége van 

– mondta. 

 

Ember, fegyver, drog, magyar határ

Mint korábban beszámoltunk róla: 2021-re Amerikában több mint százezer ember halt meg kábítószer-túladagolásban, és a becslések szerint ennek 66 százaléka a fentanilhoz kötődött. Ezen kábítószer csempészése szorosan kapcsolódik az illegális migrációhoz. 

Heroin és fentanil keverékével „lövöldöznek” Kensington egyik utcájában 2021. július 19-én Philadelphiában, Pennsylvaniában (Fotó: Spencer Platt / Getty Images North America /  AFP)

Néhány nappal ezelőtt a Migrációkutató Intézet arról írt: virágzik a kábítószer-kereskedelem a nyugat-balkáni migrációs útvonalon is.

Az ember, a fegyver, a drog a csempészeknek ugyanolyan árucikk. 

– A kérdés, hogy melyik piac fizet jobban. Ha az egyik épp nem működik annyira, akkor a csempészek növelik a másik termék arányát a kereskedelemben – fogalmazott a kutató. Marsai Viktor elmondta: Mexikóban ugyanaz a helyzet, mint a magyar határnál: senki nem tud úgy kereskedni, hogy ne fizetne a csempészeknek. Ezek a bűnözők ugyanis felosztották egymás között a területeket.

 Ha valaki mégis megpróbálja, azt minimum megverik. 

– Ebben teljes párhuzam van, bár a szerb hatósági fellépés miatt most nálunk javult a helyzet – tette hozzá.

 

Akinél nincs fegyver, azt nem veszik komolyan a déli határnál

Mint kifejtette, vannak kilengések a nyugat-balkáni útvonalon, de jóval több bevándorló jön, mint egy évvel ezelőtt, bár Magyarországot többnyire kikerülik. – Korábban előfordult, hogy naponta ezer felett volt az illegális határátlépési kísérletek száma, ma ez heti szinten ennyi. Bosznia és Horvátország felé mennek. 

Ezt a jugoszláv gyártmányú automata karabélyt a pisztollyal együtt találták meg egy embercsempésznél korábban Fotó: Szerb belügyminisztérium

Románia schengeni csatlakozása azonban nem könnyíti meg a magyar hatóságok helyzetét, sok mélységi elfogás van Románia felől – részletezte. A kutató szerint nincs okunk az optimizmusra, továbbra is sokan jönnének Európába. Tájékoztatott: 

az unióban beadott menedékkérelmek száma tavaly egymillió felett volt.

– A déli határ menti műveleti központban sem osztják az optimizmust. Feltételezhetően lesznek a mostaninál komolyabb migrációs hullámok a magyar határon is. Az embercsempészek továbbra is tevékenykednek, bár kerülik a feltűnést. Fontos leszögezni ugyanakkor: új trend, hogy akinél nincs fegyver, azt az illegális migránsok nem veszik komolyan. Csak azért nem használják a fegyvert, mert nem akarnak ismét szerb kommandósokat a nyakukra. Mivel kevesebb a migráns, jelentősen megemelkedtek az árak. Sokkal drágábban viszik át őket – részletezte Marsai Viktor.

A balkáni útvonal

A Migrációkutató Intézet elemzése szerint a balkáni migrációs útvonal mind a kábítószer-, mind az embercsempészetnek fontos színtere, és a két szervezett bűnözői tevékenység gyakran szorosan összefonódik. Az útvonal már az 1970-es évektől hírhedtté vált mint a kábítószerek Ázsiából Nyugat-Európába irányuló csempészetének egyik kiemelt tranzitútvonala. A 2015-ös migrációs és menekültválsággal kezdődően vált tömegessé az irreguláris migráció a régióban, becslések szerint másfél millióan érkeztek ebben az évben, és ezzel a csempészek tevékenysége is felértékelődött. A szervezetek a kábítószer mellett már korábban is foglalkoztak más, magas haszonkulccsal értékesíthető árukkal, mint például fegyverekkel. A migrációs válság kitörésekor a bűnözői hálózatok az embercsempészettel is bővítették portfóliójukat. A szervezett bűnözői csoportok kiaknázták a régió földrajzi adottságait, a gyenge határvédelmet és a korrupt rendszereket, hogy a migránsokat és a kábítószereket Nyugat-Európába juttassák. A tudatmódosító szerek közül a legnépszerűbbek az Afganisztánból érkező heroin, valamint a marihuána, amelynek Albánia az egyik legjelentősebb központja. Az ember- és drogcsempészet közötti összefonódások különösen a bűnszövetkezetek működésében figyelhetők meg: ugyanazok a logisztikai hálózatok, rejtett szállítási módszerek és korrumpált hatósági kapcsolatok segítik mindkét illegális tevékenységet. A bűnözők nemritkán a migránsokkal együtt szállítják a kábítószereket, és arra is akadt példa, hogy az illegális bevándorlók pénz helyett kábítószer-csempészettel térítették meg a bűnszervezetek szolgáltatásait. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Casablanca Stock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.