Katasztrófát okozna az Európai Uniónak, ha Ukrajna jelen formájában belépne a szövetségi rendszerbe – jelentette ki Bóka János a Mozgásban című műsorban. G. Fodor Gábor vendége ezúttal az európai uniós ügyekért felelős miniszter volt, aki leszögezte: Magyarország lenne az egyik legnagyobb vesztese Ukrajna uniós csatlakozásának mind gazdaságilag, mind biztonságpolitikailag.
A műsorban az Európai Unió helyzete, kihívásai volt a téma. G. Fodor Gábor felvetette, hogy bár fejlődik az EU, de felmerül a kérdés: vajon jó irányba? Bóka János úgy véli, az unió fejlődése természetes, azonban az alapító atyák úgy tervezték, hogy az organikusan legyen. A miniszter az EU-t egy fához hasonlította, amely olyan irányba nő, hogy előbb-utóbb akár ki is dőlhet.
Hozzátette azonban, az európai egységnek a gyökerei nagyon mélyen gyökereznek az európai kontinens kultúrájában, szerinte az ma már magától értetődő, hogy az európai nemzetek valamiféle sorsközösségben vannak.
– Európa kertésze eléggé metszeni kezdte az ágakat, meg a gyökereket is. Mintha ez már nem lenne olyan stabil fa – jegyezte meg a műsorvezető, majde feltette a kérdést: Európa érti, mi történik körülötte? Bóka János úgy vélte, az európai kormányok értik, azonban az európai intézmények már nem biztos. Rámutatott:
az európai integrációt pártoló politikusok sosem voltak teljesen őszinték, ugyanis a céljuk a nemzetek fölött álló intézményrendszer erősítése irányába hat, ennek fényében pontosan azt csinálják, amit csinálniuk kell.
A miniszter azonban leszögezte, hazánknak és a közép-európai régiónak nem ez az érdeke. Szerinte viszont a 21. században a nemzetállamok túléléséhez feltétlenül szükséges valamilyen európai együttműködés. Éppen ezért Magyarországnak is létérdeke, hogy az EU tagja legyen.
A Brüsszel–Moszkva párhuzam
A műsorvezető kérdésére a miniszter elmondta, az unió baloldali politikusai mindig nagyon érzékenyen reagálnak, amikor a magyar sajtó párhuzamot von Brüsszel és a Szovjetunió egykori fővárosa, Moszkva között. Szerinte azonban vannak egybevágó tulajdonságai a két vezetésnek, amelyeket ha megnézünk, igenis érthető a hasonlat: van egy nagyon komoly demokráciadeficit-problémája az európai intézményeknek, és van egy nagyon komoly szuverenitási probléma is, ami az európai integrációhoz kapcsolódik.