Számlagyáras bűnszervezet ellen emeltek vádat, egy volt polgármester is horogra akadt

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt vádat emelt az ügyészség Gyömrő egykori ellenzéki polgármestere és 26 társa ügyében – tudta meg a Magyar Nemzet.  Gyenes Leventét 2022 szeptemberében tartóztatták le, már szabadlábon védekezik. A bűnszervezet tagjai akár húsz évet is kaphatnak.

2025. 04. 02. 16:19
Forrás: ATV / YouTube
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vas Vármegyei Főügyészség 27 vádlottal szemben emelt vádat bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt, akik a vád szerint fantomcégekhez bejelentett dolgozók után nem fizettek adót és járulékokat, valamint jogosulatlanul igényeltek vissza áfát, és ezzel a költségvetésnek összesen több mint 1,8 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak – adta hírül ma a vádhatóság.

A volt polgármester is vádlott

Ez az az eljárás, aminek Gyömrő egykori ellenzéki polgármestere, Gyenes Levente is vádlottja. A nyomozás lezárásáról a múlt héten számoltunk be, most pedig már a vádemelésre is sor került.

Gyenesről sokak emlékezetében az maradt meg, hogy évekkel ezelőtt pikáns képek jelentek meg róla, ahogy egy meztelen nőről fehér port szív fel. 2022 szeptemberében történt letartóztatásáról is hírt adtunk

Számlagyáras bűnszervezet

A vádirat szerint a vádlottak közül tízen 2019 őszétől három éven keresztül egy számlagyárat fenntartó bűnszervezetet működtettek. A bűnszervezet egy biztonsági és takarítási tevékenységgel foglalkozó kft. áfafizetési kötelezettségét csökkentette jogosulatlanul úgy, hogy az egyes vádlottak a gazdasági társaság közel kétezer munkavállalójával – a jogosulatlan áfalevonás leplezése végett – olyan valótlan tartalmú munkaszerződéseket írattak alá, mintha ők a fantomcégek munkavállalói lettek volna.

Az ügyészség hozzátette: ezek a cégek színlelt alvállalkozói tevékenységük fiktivitását valótlan számlák kibocsátásával leplezték. A számlák ellenértékét készpénzben felvették és visszajuttatták a fővállalkozó céghez, melynek a megvádolt ügyvezetője a valótlan tartalmú számlákat elszámolta, és ezzel több mint 1,25 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek.

A vádirat szerint további tíz vádlott közreműködésével 2019 végétől 2022 májusáig valótlan tartalmú megbízási keretszerződések alapján az egyik fantomcég nagyfogyasztók részére villanyszerelési munkákat végző zrt.-nek állított ki valótlan alvállalkozói számlákat. Ezt meghaladóan a zrt. több mint 100 munkavállalóját az utánuk adókat, illetve járulékokat nem fizető további fantomcégekhez jelentették be. Ezzel a módszerrel összesen több mint 600 millió forint vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek.

Nagy értékű autók, karórák és rengeteg készpénz

A fantomcégek stróman ügyvezetőivel és felbujtóikkal szemben közokirat-hamisítás bűntette miatt is vádemelés történt. A vádlottak büntetőjogi felelősségéről a Budapest Környéki Törvényszék fog dönteni. Az ügyben a nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága folytatta, amelynek nyomozói nagy értékű autókat, karórákat, több mint 100 millió forint készpénzt foglaltak le, valamint ingatlanokat és bankszámlákat zároltak, 1,5 milliárd forintot meghaladó értékben – áll az ügyészségi közleményben.

A bíróság a hatályos büntető törvénykönyv alapján a terheltekkel szemben akár húsz év börtönbüntetést is kiszabhat.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.