„Ilyenkor fáklyára dolgoznak minden anyagot, amit termelnek. Ezért ég és füstöl minden fáklyacsúcs” – írta olvasónk, miután a környék lakói a Dunai Finomítóból szokatlan lángokat és sűrű füstöt észleltek.
A Magyar Nemzet megkereste az ügyben a Molt, amely válaszában közölte:
„A Dunai Finomítóban egy technológiai berendezés meghibásodása miatt fokozott fáklyázást és füsthatást érzékelhettek a környező településeken. A hiba kijavítása folyamatban van, az ország üzemanyag-ellátása zavartalan. A helyreállítási munkák miatt további fokozott fáklyázás, illetve füsthatás várható a finomítóban.”
Bár a hivatalos közlés nem tér ki rá, olvasónk szerint a leállás hátterében a Linde nevű ipari gázszolgáltató problémája is állhat. A Linde globális vállalatként nitrogént, oxigént, hidrogént és más ipari gázokat szállít, amelyek elengedhetetlenek a vegyipar és a finomítók működéséhez. Ezek a gázok többek között a biztonságos üzemelést, a kémiai folyamatok fenntartását vagy éppen a nyomáskiegyenlítést segítik.
Ha ilyen alapanyagok időszakosan nem érkeznek, az üzemeket akár részlegesen vagy teljesen is le kell állítani, az anyagokat pedig biztonsági okokból fáklyán keresztül égetik el. Ez a folyamat ugyan látványos és környezetileg terhelő, de ilyenkor elkerülhetetlen, és megelőzi a nagyobb üzemzavart vagy balesetet.
A Mol közlése szerint a helyreállítás folyamatban van, és a lakosságnak nincs oka aggodalomra az üzemanyag-ellátást illetően.