A tarját sokféle módon előkészíthetjük a grillezéshez. Elsőként eldönthetjük, hogy friss tarjából vagy füstölt nyers húsból szeretnénk-e a sültet, valamint csonttal vagy csont nélkül kívánunk-e dolgozni a hússal. Az is fontos szempont, hogy a húst egyben vagy szeletben sütjük-e meg. A csonttal sütött hús esetében figyeljünk rá, hogy a csont körüli részek nehezebben sülnek át, valamint nem minden esetben lehet egyszerűen és biztonságosan eltávolítani az olykor szilánkoktól sem mentes darabokat. Épp ezért kezdő háziasszonyoknak javasolt a hentesnél leszedetni a csontot (ami nagyon jól felhasználható alaplevek, levesek készítéséhez), és színhúsból dolgozni.
PÁCOLÁSSAL NEM SZÁRAD KI A HÚS
A tarját grillezhetjük egyben, töltve, szeletelve, göngyölve, nyársra fűzve vagy szeletben töltve. A húst többféle módon is előkészíthetjük a sütéshez. A karajjal ellentétben a tarja akkor sem szárad ki különösebben sütés közben, ha csupán frissen fűszerezve sütjük, de a pácolással a húst jobban átjárják az ízek. A klasszikus flekkenpác – amelyet a tarja esetében alkalmazni szoktak – a fokhagymás-mustáros pác, de ezenkívül nyugodtan kísérletezhetünk másféle pácokkal, pácolási technikákkal is.
A fűszerezés mikéntje nagyban függ attól, hogy milyen formában fogjuk megsütni a húst. Az egyben hagyott egész tarja esetében a pácolásnak érdemes hosszabb időt hagyni, vagy a húst egy éles késsel több ponton beirdalni, hogy az elkészített fűszerkeverék a mélyebb rétegekbe is bejusson. Szintén jó megoldás lehet, ha az egyben hagyott húst alaposan megspékeljük, például a tarjához amúgy is remekül stimmelő fokhagymával.
A TARJA FŰSZEREZÉSE NÉLKÜLÖZHETETLEN
Bizonyos pácok elkészítésekor jó szolgálatot tehet egy botmixer vagy turmixgép, amelynek segítségével tökéletesen homogén krémmé dolgozhatjuk a fűszereket az olajjal és az adott páchoz felhasznált más folyadékkal (ecettel, citruslével, netalán alkohollal). Botmixer használata esetén abban is biztosak lehetünk, hogy a sütés során nem marad keményebb fűszerdarab a húsokra tapadva, ami sokat ronthat az elkészített hús élvezeti értékén.
A mustáros mártáson kívül a tarjának jól áll a fokhagymából, köményből, édes paprikából készített magyaros pác is, de készíthetünk különféle zöldfűszerekkel megbolondított pácokat is. A tarjának – a fokhagyma mellett – nagyon jó fűszerei a különféle zöldfűszerek, mint a kakukkfű, a borsikafű, a zsálya, a rozmaring, a majoránna vagy a koriander.
Nagyon kellemes pácot készíthetünk, ha az olajba szerecsendiót, fahéjat, kakukkfüvet és egy kevés csilipaprikát teszünk. Készíthetünk borókabogyóból, babérlevélből, szegfűszegből, szegfűborsból is pácot, amit egy kis cukorral tehetünk még izgalmasabbá. A magyaros, a zöldfűszeres és a csípős ízesítés mellett citrusokkal, gyömbérrel, szecsuáni borssal, rózsaborssal, citromfűvel, különféle zöldfűszerekkel keletiesre hangolt sülteket is készíthetünk. Ezeknél a pácoknál használhatunk szójaszószt, halszószt, illetve az ázsiai konyhák megannyi csípős szószai közül azt, amelynek ereje még kellemes számunkra.
ZÖLDFŰSZERES PÁC
Hozzávalók:
- 1 teáskanál friss kakukkfűlevél
- 1 ág rozmaring
- 1 teáskanál morzsolt zsályalevél
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 1,5 dl olívaolaj vagy más hidegen sajtolt olaj
Elkészítés: A rozmaringot letépkedjük az ágról, és a petrezselyemmel együtt apróra vágjuk, a fokhagymákat fokhagymanyomón átnyomjuk, majd összekeverjük a többi fűszerrel, végezetül az egészet az olajhoz adjuk. Az így kapott pácba fektetjük a finoman kiklopfolt hússzeleteket, és jól záródó edényben, a hűtőben legalább egy napig érleljük.
A teljes cikket Így grillezz sertéstarját, hogy ne száradjon ki! címmel olvashatják a Mindmegette.hu-n!
Borítókép: illusztráció (Forrás: Flickr.com)