A Nap koronakidobódásait rögzítette a Solar Orbiter

A Solar Orbiter mintegy 1,5 milliárd eurós missziója során új ismereteket gyűjt a Napról.

Forrás: MTI2021. 05. 18. 10:40
A Solar Orbiter űrszonda elkészítette első felvételeit a Nap koronakidobódásairól Forrás: Flickr
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Solar Orbiter űrszonda elkészítette első felvételeit a Nap koronakidobódásairól – tette közzé hétfőn honlapján az Európai Űrügynökség (ESA).

A kitöréseket (CME) még februárban rögzítette az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az ESA 2020 februárjában felbocsátott napszondája, melyet az ESA Darmstadtban lévő Európai Repülésirányító Központjából (Esoc) vezérelnek.

2021. február 10-én az űreszköz a Föld és a Nap távolságának feléhez ért, a kutatóknak ekkor nyílt lehetőségük arra, hogy megfigyeléseket végezzenek, ellenőrizzék a műszerbeállításokat, hogy a misszió novemberben kezdődő tudományos fázisára a lehető legjobban előkészüljenek.

Ekkor a pálya Naphoz közeli pontján a Solar Orbiter a Földről nézve „a Nap mögött” volt, ami megnehezítette az adatközvetítést, ezért tartott ilyen hosszú ideig az adatok letöltése, elemzésüket még mindig végzik.

A Solar Orbiter űrszonda elkészítette első felvételeit a Nap koronakidobódásairól
Fotó: Flickr

A Solar Orbiter távérzékelő eszközei közül három rögzített két koronakidobódást.

A Nap részecskekidodbódásai befolyásolhatják az úgynevezett űridőjárást, a légkörrel rendelkező bolygókon északi fény jelenhet meg, egyes technológiai eszközöket is megzavarhatnak.

A Solar Orbiter mintegy 1,5 milliárd eurós (527 milliárd forint) missziója során új ismereteket gyűjt a Napról.

Műszereivel megvizsgálja az égitest eddig kevésbé ismert régióit, például sarkvidékeit is. A Nap közelében repülve a hatalmas hőtől egy titán hőpajzs védi. A Nap felszínén 5500 Celsius-fok, belsejében pedig 15-16 millió Celsius-fok uralkodik.

A borítókép illusztráció

Káros hatással van az emberi agyra a hosszútávú űrutazás

A téri-vizuális teljesítmény tartós romlása űrutazás során címmel jelent meg az ELKH Természettudományi Kutatóközpont Környezeti Adaptáció és Űrkutatási Csoportjának legújabb cikke a Scientific Reports folyóiratban. A kísérletben a hosszú távú űrutazásnak az agyműködésre, illetve a megismerési folyamatokra gyakorolt hatását vizsgálták a kutatók.

Tovább...

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.