A csillagászati mércével tényleg „közelinek” számító, mindössze 200 fényévnyire lévő exobolygó, a TOI-1075 b az egyik legnagyobb tömegű, eddig felfedezett szuperföld.
A Föld tömegének csaknem tízszeresét meghaladó bolygó egy kicsi, vörös-narancssárga csillag körül kering, körülbelül 200 fényévnyire tőlünk. A bolygó egy éve a csillag körül mindössze 14,5 órát vesz igénybe. Ez az „ultrarövid” pálya rendkívüli módon felforrósítja, becsült hőmérséklete 1050 Celsius-fok.
Miért izgalmas ez a felfedezés?
A szuperföld kategóriába tartozó bolygókat – amelyek akár kétszer akkorák, mint a Föld – rejtély övezi, mert a saját Naprendszerünkben nincs hozzájuk hasonló. Ennek ellenére a galaxisban a leggyakoribbak közé tartoznak. Sziklás bolygóknak tűnnek, és
némelyik a csillagjának a lakható zónájában található, olyan távolságban, amely lehetővé teszi folyékony víz kialakulását a felszínen.
Nem ez a helyzet a TOI-1075 b esetében: a felülete olvadt láva lehet. Mégis, ennek a hatalmas bolygónak a tanulmányozása betekintést nyújthat a miénkhez hasonló sziklás bolygók kialakulásába – írja a NASA. A felfedezést a Massachusetts Institute of Technology nemzetközi tudományos csoportja jelentette be.