Szappan vagy kézfertőtlenítő véd a vírusoktól és baktériumoktól?

Daniel Campbell, a Lush terméktudósa elmagyarázza, hogyan működik és segít a szappan.

Forrás: MW2020. 10. 15. 14:52
A szappanok erősen lúgosak, ami roncsolja a baktériumok sejtmembránját és a gombák sejtfalait emellett barátságtalan biokémiai környezetet is teremtenek a mikroorganizmusok számára. Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október 15.: a Kézmosás Világnapja. Ez a tevékenység amúgy is nagyon fontos a mindennapokban, de az elmúlt nyolc hónapban még kiemeltebb szerepet kapott. A szakértő elmondja, miért hatékony „fegyver” a kezünkben szappan! Csupa-csupa tudomány következik: Daniel Campbell, a Lush terméktudósa, termékfeltalálója elmagyarázza, hogyan működik a szappan, és – főleg a kézfertőtlenítőkkel kombinálva – miért nyújthatnak hatásos segítséget a kórokozók ellen védelemben.

Szakít és pusztít

A szappan olyan olajkeverék, ami a nátrium-hidroxiddal reagálva sztearátot (nátriumsót, tehát szappant) egy lúgos kémhatású anyagot alkot.

A szappanok erősen lúgosak, ami roncsolja a baktériumok sejtmembránját és a gombák sejtfalait emellett barátságtalan biokémiai környezetet is teremtenek a mikroorganizmusok számára.
Fotó: Pexels

A szappan roncsolja a baktériumok és amőbák sejtmembránját és a gombasejtek falának sértetlenségét. Ezeket olyan apró zselés lemezekként képzeld el, amelyeknek ez az olajból felépülő fal a külső rétege. Amikor ezek a falak szappannal érintkeznek, a szappannak az az összetevője, ami szereti az olajat, rákapcsolódik a falban lévő olajra és lebontja, emulziót alkotva a vízzel, amivel kezet mosol. Ennek köszönhetően szétszakítja és elpusztítja a baktériumokat, amőbákat és gombákat.

Tömbszappan vagy kézfertőtlenítő?

Különböző módon mindkettő hatékony lehet, a hatásukhoz azonban fontos megérteni a különbséget az egysejtű baktérium és a vírus között.

A vírus egy sejten belüli, DNS-sel vagy RNS-sel rendelkező, fehérjeburokkal körülvett parazita, és éppen ezért robosztusabb, mint a baktérium.

A kézfertőtlenítők denaturált etilalkohol vagy izopropil-alkohol bázisúak, amely szétszakítja a baktériumok sejtmembránját és gátolja a szaporodásukat. A vírusok (mint például a koronavírus) esetében kicsit más történik: a denaturált etilalkohol segít szétroncsolni a vírus fehérjeburkát. Ez azt jelenti, hogy a benne lévő DNS/RNS nagyobb eséllyel bomlik le, ezzel csökkentve a vírus patogén erejét.

Szappan használatának köszönhetően a vírusok képtelenek megtapadni a kézfelületen
Fotó: Pexels

A szappanok fizikaiak és szilárd halmazállapotúak (a kézfertőtlenítők nem azok), és nem csupán erősen lúgosak, ami roncsolja a baktériumok sejtmembránját és a gombák sejtfalait, de ráadásul barátságtalan biokémiai környezetet is teremtenek a mikroorganizmusok számára. A vírusok esetében a szappan fizikai természete, valamint az, hogy a használatának köszönhetően a vírus nem tud megtapadni a kezeden (a szappan távol tartja a vírust), csökkenti az érintésen keresztüli átvitel kockázatát. A kézfertőtlenítőknek nincs meg ez az előnye.

Azaz: a tömbszappan és a kézfertőtlenítő együtt igazán ütős csapatot alkot!

Az antibakteriális szappan

Fontos megérteni, hogy mi a különbség az antibakteriális (megöli a baktériumokat), az antivirális (megöli a vírusokat) és az antimikrobiális (megöli a vírusokat, baktériumokat és gombákat) között.

Apró zselés lemezeket képzelj el, amiknek a külső rétege egy olajból készült fal, ez a baktériumok és amőbák sejtmembránja és a gombasejtek fala! Amikor ezek szappannal érintkeznek, a szappannak az az összetevője, ami szereti az olajat, rákapcsolódik a falban lévő olajra és lebontja, majd eloszlatja a vízben, amivel kezet mosol. Ennek köszönhetően szétszakítja és elpusztítja a baktériumokat, amőbákat és gombákat.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

A fertőtlenítő nem helyettesíti a szappant

Gyakori téma lett a vírusfertőzések elleni védekezés. A tél végi tanácsokat nem csupán a Kínából indult koronavírus miatt érdemes követni, hanem a már tomboló influenzajárványban is elengedhetetlen a higiéniai elővigyázatosság. Leginkább az alapos és gyakori kézmosással, de megfelelő fertőtlenítéssel, a takarítási-mosogatási szabályok betartásával és a levegő tisztításával is védekezhetünk a vírusok terjedése ellen – közölte lapunkkal az Assist-Trend Kft. higiéniai szaktanácsadója.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.