A meteorológiai szolgálat szombat délelőtt a Facebook-oldalán kiemelte: ha egy terület tartósan felhőbe burkolózik, van némi légmozgás, és még fagyos is a levegő, zúzmara képződik, amely egy idő után nagy terhet ró nemcsak az elektromos távvezetékekre, hanem a fákra is.
Bár előrejelzési szempontból uborkaszezonnak tűnhet az elmúlt időszak, de ilyenkor is nagy szerephez juthatnak olyan...
Közzétette: Országos Meteorológiai Szolgálat – 2020. december 19., szombat
Azt írták:
jelenleg ezek a viszonyok körülbelül 400-500 méteres magasság felett jellemzőek. Ezért a meteorológiai szolgálat arra figyelmeztet: akik a hétvégén kirándulni mennek, ne csak a Pilisben és Visegrádi-hegységben, hanem minden hegyvidéki tájon legyenek óvatosak, hiszen egy jéggel megrakott faág akár sérülést is okozhat.

Fotó: FACEBOOK.COM/PILISIPARKERDO
Ehhez kapcsolódóan a meteorológiai szolgálat megosztotta a Pilisi Parkerdő pénteki Facebook-bejegyzését is, amelyben arról tájékoztattak:
Dobogókő és a Pilis-tető térségében az elmúlt napok ködös időjárása következtében nagyobb mennyiségű zúzmara rakódott az erdő fáira.
Ezért azt kérték, mindenki fokozott figyelemmel kiránduljon, mivel a kisebb ágak, gallyak a megnövekedett terhelés miatt letörhetnek, balesetveszélyes helyzetet okozhatnak.
Életveszélyessé vált a pilisi Óra-torony csúcs
A Pilisi Parkerdő Zrt. tájékoztatása szerint friss törések és elmozdulások miatt életveszélyessé nyilvánították és lezárták a sziklamászók körében kedvelt Oszoly-szikla Óra-torony nevű csúcsát – írja a csupasport.hu.
A Magyar Természetjáró-szövetség hívta fel a figyelmet a Pilisi Parkerdő Zrt. közleményére, amely szerint lezárták a Csobánka mellett található, sziklamászók körében kedvelt Oszoly-szikla Óra-torony nevű sziklacsúcsát, amelynek tilos a közelébe menni, különösen a megmászásával próbálkozni.
A sziklacsúcs a természetes erózió, azaz friss törések, leválások és elmozdulások következtében életveszélyessé vált.
„Erre a sziklatoronyra már több mint száz éve másznak, de nem emiatt, hanem az időjárás miatt pusztul egyre jobban – mondta az InfoRádióban néhány hónapja Kovács István, a Magyar Hegy- és Sportmászószövetség képviselője, az Üveghegy Sportegyesület elnöke. – A folyamat az utóbbi húsz évben sajnálatos módon felgyorsult.
Az Óra-torony megmászása ma már életveszélyes, önmagában pedig azért balesetveszélyes, mert egy három-négy köbméteres szikla tíz tonna tömegű. Magától, mindenféle bolygatás nélkül valószínűleg nem mozdul meg, de egy nagyobb szikladarab egy egyszerű évszakváltástól is simán elindulhat.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.