2019 decemberétől globálisan kezdte mindenki megtapasztalni, hogy mik az új SARS–CoV–2-vírus hatásai. Megváltozott az életmódunk, felborult a napi rutinunk. A járvány megzavarta a gazdasági és az oktatási lehetőségeket, és társadalmi elszigeteltséghez vezetett. Ennyi minden mellett miért pont az alvás maradt volna ki? Az elmúlt időszak hozzájárult a krónikus, stresszes és traumatikus élményekhez, amelyek valószínűleg hatással vannak az ember egészségfejlesztő viselkedésére, beleértve az alvást is.
Megjelent az álmatlanság és a klinikai értelemben vett inszomnia
Az Arizona Egyetem alváskutatói feltáró tanulmányt készítettek, melyből kiderül, hogy többek között az álmatlanság, a rosszabb alvásminőség és a felborult cirkadián ritmus az, ami a pandémia óta jellemző az emberek alvási szokásaira. A klinikai értelemben vett inszomnia, a kóros álmatlanság előfordulási aránya 56,5 százalékkal nőtt a tudósok szerint, és ez több mint aggasztó.
A kutatáshoz egy internetes kérdőívet alkalmaztak, amelyre 79 országból érkezett válasz. A közel ezer válaszoló életkora 18–80 év között volt. A szakemberek arra kérdeztek rá, hogy a világjárvány okozta mindennapos életvezetési és megélhetési nehézségek mennyiben befolyásolták a válaszolók alvási szokásait. A válaszadók 72,5 százaléka nő volt.
A teljes cikk ITT olvasható el.
Borítókép: unsplash