Ez a korai alvási szakasz, amelyet hipnagógiás állapotnak vagy N1-nek neveznek, de csak néhány percig tart, mielőtt mélyebb álomba sodródnánk, ám ez lehet a kreativitás ideális koktélja
– mondta Delphine Oudiette, a Paris Brain Institute alváskutatója a LiveScience online tudományos portálnak. – Az emberek az éjszakai alvásuk körülbelül öt százalékát töltik az N1 állapotban, és ez egy rendkívül kevéssé tanulmányozott alvási szakasz.
A hipnagógiás állapot az elalvás paradox hypnoid fázisa, amelyben
elalvás előtt tömeges vizuális kép jelenik meg, de az ember még érzékeli a külvilág ingereit.
A Science Advances tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint az N1-ben csukott szemmel elképzelhetünk alakokat, színeket vagy akár álmok darabkáit is , de közben mégis hallhatjuk a magunk körül zajló történéseket a szobában. A jelenség azonban személyenként igencsak eltérő lehet.
A kutatók beépítettek a kísérletbe egy rejtett szabályt
A technikát alkalmazó nagy elméktől inspirálva Oudiette és csoportja nekilátott, hogy tesztelje, valóban működhet-e ez az alvási módszer a hétköznapi emberek számára. A kísérletbe százhárom egészséges résztvevőt vontak be, akik általában könnyedén el tudtak aludni.
Előtte azonban arra kérték őket, hogy a kísérlet előtti éjszakán kerüljék a stimulánsokat, és aludjanak egy kicsit kevesebbet a szokásosnál.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)