Idén az időjárási rekordok nem csak megdőltek, csúcsot döntöttek

A rekordtörő tüzek, fagyok és a csapadék világszerte világossá tette, hogy az extrém időjárás gyorsan az új normává válik – írja az Origó.

Forrás: origo.hu2021. 12. 18. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halálos tüzek, áradások és fagyok csaptak le idén világszerte, ahogy egy, a világcsúcs klímatudósai általi jelentés mondta: ez már „elfogadott tény”, hogy az emberiség üvegházgáz-kibocsátása gyakoribb, intenzívebb extrém időjárást okoz.

A szomorú tény az, hogy a klímaváltozás és extrém időjárás normává vált 

– mondja Christina Figueres, az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének korábbi feje.

A hőmérsékleti rekordok általában túllépték az egy fok töredékét. Mégis június végén, a kanadai Lytton faluban megdőlt az ország magas hőmérsékleti rekordja majdnem 5 Celsius-fokkal, elérve a 49,6 Celsius-fokot. Egy nappal később futótüzek pusztították el a település nagy részét.

Az északi félteke más részei is lángoltak. A legnagyobb tüzek kiégették a boreális erdőket Szibériában.

És Kalifornia – ahol egymást követően súlyos tüzes évek voltak – átélte, hogy a Dixie nevezetű tűzvész elégetett 390 ezer hektárt, ezzel felállítva az állam legnagyobb rekordját. Törökország és Görögország is súlyosan érintett volt. Ha globálisan nézzük, a futótüzek rekordmennyiségű szén-dioxidot szabadítottak fel, a gáz elsősorban ezekkel az eseményekkel segíti a melegebb, szárazabb körülmények megteremtését.

Júliusban Törökország új hőmérséklet-magasságot viselt el, míg az olaszországi Szicília átélte Európa legmelegebb feljegyzett napját egy hónappal később. Dél-Amerikát aszály sújtotta, például ekkor volt a kontinens második leghosszabb folyója, a Praná 77 éve legalacsonyabb vízállása.

Nem csak a túl nagy hőség volt az egyetlen probléma. Texas történelmileg nevezetes hideghullámtól didergett, februárban átlagosan mínusz 28 Celsius-fok alatti hőmérséklettel.

A fagy sújtotta az elektromos áramot és a vízkészletet, több száz ember meghalt. Egy tanulmány azt találta, hogy az eseményt valószínűleg az időjárási mintázatot szétromboló olvadó sarkvidéki tengeri jég okozta.

Az áradások is súlyos károkat okoztak. A kínai várost, a Henan provinciai Zhengzhout több mint 200 milliméter csapadék árasztotta el egy óra alatt júliusban, ami minden idők nemzeti rekordja. A víz a város metrórendszerét is elöntötte, megölt tizennégy embert. Szintén júliusban extrém csapadékot éltek át Németország és Belgium részein, földcsuszamlásokat és több mint 200 halálesetet okozva. Dél-Szudánt sorozatban harmadik éve sújtotta extrém áradás.

Az eredeti cikket ITT érheti el. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.