Miért lenne fontos tudni a túlélt infarktusról?
Tanulmányok szerint a csendes szívinfarktus utáni hosszú távú túlélési esélyek ugyanolyanok, mint a „hagyományos” szívinfarktust túlélt betegeké. Ugyanakkor a csendes szívroham megnöveli a stroke és a szívelégtelenség kockázatát, különösen az ötven évnél fiatalabbak körében.
Az Origó cikke szerint, éppen ezért fontos róla tudni, kik a veszélyeztettek ebből a szempontból.
Az American Heart Associaton szerint különösen a cukorbeteg nők tartoznak a rizikócsoportba, bár e tekintetben a férfiak sem élveznek védettséget. (A cukorbetegség miatt esetlegesen kialakuló neuropátia, vagyis idegkárosodás miatt nagyobb az esélye, hogy szívroham esetén az érintett nem érzékeli a jellegzetes mellkasi, karba vagy állkapocsba sugárzó fájdalmat.)
További rizikófaktornak számít a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, az elhízás, a dohányzás, a magasabb életkor és a családban halmozódó, valamint az érintettnél már ismert szív-érrendszeri betegségek.
Hogyan derülhet ki, hogy csendes szívrohamunk volt?
– Nagyon gyakran egy rutin-, vagy más célból végzett kivizsgáláson vesszük észre a lezajlott szívinfarktus nyomait
– hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
Hozzátette:
– Akár egy EKG-vizsgálat, egy terheléses EKG is láthatóvá teheti a történteket, és természetesen egy CT-vizsgálat és a koszorúér angiográfia által is kimutatható. Ez egy nagyon fontos felismerés, hiszen a teljes szív-érrendszer állapotát tekintetbe véve így el tudunk rendelni olyan kezeléseket – elsősorban béta-blokkoló gyógyszereket, vérhígítókat –, amelyekkel csökkenthetjük a későbbi szövődmények kialakulásának esélyét – írja az Origó.
Ezenkívül az a páciens, aki tud róla, hogy átélt egy csendes szívinfarktust, maga is sokat tehet az egészsége megőrzéséért, ha az évenkénti, kétévenkénti kardiológiai kivizsgálások mellett az életmódján is változtat. A kardiológus, a mozgásterapeuta és a dietetikus segítségével ez a legmegfelelőbb alkalom arra, hogy a rendszeres mozgás, a dohányzás elhagyása és a kiegyensúlyozott, szívbarát étrend beépüljön az életmódba. Ezentúl pedig rendszeressé kell tenni a vérnyomás- és koleszterinszint-mérést, valamint minden szokatlan tünetről informálni kell a kezelőorvost.
Az eredeti cikk ITT olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)