Hogy pontosan miket szükséges betartania a betegnek, azt Drégely Anikó, a Cukorbetegközpont dietetikusa osztotta meg – írja az Origó.hu.
A mozgás hatása a vércukorszintre
A rendszeres mozgás kulcsfontosságú a cukorbetegség terápiájában, így hiba csakis a diétától és a gyógyszertől/inzulintól várni a maximális és tartós hatást. Bármilyen mozgás csökkenti a vércukorértékeket – egészséges egyénekben is –, de diabétesz esetén van egy korai (30-40 percen belüli) és egy kései (7-11 órával később kezdődő és akár órákon át történő) vércukorszint-csökkentő hatás is. Mivel ez sokszor éjszakára esik, erre tudatos étkezéssel és sűrűbb méréssel kell készülni!
Mozgás során az izmaink összehúzódnak, és akkor fokozódik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa – ez pozitív hatással van a vércukor és a vérzsírok szintjére: csökken a HbA1c-érték, javul az inzulinérzékenység.
Mindemellett rendszeres sportolással csökken a testtömeg, ami szintén fontos mozzanat a diabétesz kezelésében.
A mozgás elkezdésének ellenjavallatai
Még mielőtt hozzákezdene a mozgáshoz, vegye figyelembe, hogy vannak ellenjavallatok. Ezek a következők:
- 15 mm/l feletti vércukorszint
- 24 órát megelőző hypoglikémia
- súlyos vese-, szem-, idegrendszeri károsodás és szövődmény esetén a nagy intenzitású mozgás ellenjavallt
Fontos, hogy a különböző aktivitásoknak (aerob/anaerob mozgásforma) eltérő a vércukor szintre kifejtett hatásuk: az aerob mozgás csökkenti, míg az anaerob mozgás emelheti a glükóz értékét.
- Aerob mozgásformák: alacsonyabb intenzitású mozgások, mint a kocogás, elliptikus tréner, úszás, aerobic, biciklizés stb.
- Anaerob mozgásformák: súlyzózás, sprint, nagy intenzitású edzések