Varjak szedik fel és dobják ki az eldobott csikkeket Svédországban

A vadon élő madarak egy kis ételt kapnak minden egyes csikkért, amelyet felcsippentenek.

Forrás: Mediaworks2022. 02. 02. 8:28
Debrecen, 2017. március 7. Szárnybilétával megjelölt dolmányos varjú (Corvus cornix) Debrecenben 2017. március 7-én. A Debreceni Egyetem Mezõgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási tanszékének kutatói 23 egyedet jelöltek meg bilétával, hogy pontosabb képet kapjanak a városiasodott faj terjeszkedésével és mozgásmintázatukkal kapcsolatban. Az eddigi adatok szerint a varjak területhûek, mivel a megfigyelések nagy része a gyûrûzés helyének környezetébõl érkeztek. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt Fotó: Czeglédi Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varjakat alkalmaz egy cég az eldobott cigarettacsikkek felszedegetésére egy svéd város közterein – idézi a The Guardian-t a Boon.hu.

A vadon élő madarak egy kis ételt kapnak minden egyes csikkért, amelyet felcsippentenek és elhelyeznek egy erre a célra tervezett gépbe a Stockholmhoz közeli Södertäljében.

– A vad madarak önkéntes alapon vesznek részt a munkában – magyarázta a módszert kitaláló Corvid Cleaning nevű startup alapítója, Christian Günther-Hanssen.

A Tartsuk Tisztán Svédországot alapítvány szerint évente több mint egymilliárd cigarettacsikket dobnak el a svéd utcákon, tereken, ami az összes köztéri szemét 62 százalékát jelenti. Södertälje húszmillió koronát (682 millió forint) költ évente a közterületek takarítására.

Günther-Hanssen becslései alapján madaras módszerükkel a költségek legalább 75 százalékát meg lehet takarítani.

Södertäljében egyelőre kísérleti projektet folytatnak, mielőtt a varjúönkénteseket ráengednék az egész városra.

Könnyen tanulnak, és jó az esély arra, hogy egymástól is ellesik a munkát. Ugyanakkor kicsi a veszélye, hogy tévedésből lenyelik a csikket

– tette hozzá a cégvezető.

– Egy csikk felszedésének a költsége nyolcvan őre, mások szerint akár két korona is lehet. Ha varjak csipegetik fel, akkor egyenként húsz őrére csökken a kiadás – magyarázta Günther-Hanssen.

A város hulladékstratégiájáért felelős Tomas Thernström szerint a kísérletben rejlő lehetőségek a finanszírozáson múlnak.

– Érdekes lenne megnézni, más környezetben is működik-e a módszer. A varjaknak meg tudjuk tanítani, hogy szedjék össze a csikkeket, de az embereknek nem tudjuk megtanítani, hogy ne dobják el őket, ez is érdekes szempont – mondta.

Az eredeti cikk ITT érhető el.

Borítókép: Dolmányos varjak (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.