– A magyar konyha nem igazán tartalmaz olyan élelmiszereket, amelyek rostban gazdagok. Sok magyar sajnos nem figyel oda, vagy nem is elég edukált a helyes táplálkozással kapcsolatban és a rostok fogyasztásának fontosságát illetően – mondja Dr. G. Kiss Orsolya orvos, háziorvos, klinikai farmakológus, táplálkozástudományi szakember, a Dots Diet megalkotója. De vajon milyen egészségügyi kockázatnak tesszük ki magunkat ezzel?
A rövid távú problémák hamar kialakulnak: rengetegen küzdenek lelassult anyagcserével, puffadással, szorulással, ezek talaján pedig elhízás vagy aranyér is kialakulhat.
– A kevés rostbevitel ráadásul hosszú távon igazoltan emeli a béldaganatok, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, amelyek mind az élettartamot lerövidítő tényezők lehetnek – teszi hozzá az orvos. De miért különösen hasznos a szervezetünknek, ha rostban gazdag az étkezésünk?
A táplálékkal bevitt rost nem emésztődik meg, hanem segít a székletnek a gyorsabb távozásában. Fokozza a bélmozgást, az anyagcserét, így a salakanyag nem pang a belekben, ami lassíthatná a zsírok és szénhidrátok felszívódását, növelve a betegségek kockázatát. Már azzal gyorsul az emésztésünk, ha több rostot viszünk be a szervezetbe és ezáltal elősegítjük a fogyást.