Az uniós csatlakozás után a hazai földárak a gazdasági, jogi és kockázati környezet kiegyenlítődése miatt emelkedésre vannak „ítélve” – írja a portfolio.hu című internetes portál. .
Miért nőhetnek a hazai földárak?
A mezőgazdasági jövedelmezőség az EU-s támogatási rendszer beindulásával kiemelkedik az alacsony és bizonytalan (mínusz 10% – plusz 20%) sávból. Ez meghozza majd a bankok kedvét is a termelés és a beruházások finanszírozásához.
A szabad, spekuláns tőke az alacsony banki kamatok miatt hamarosan felfedezi ezt a befektetési lehetőséget. A nagy és forgalom képes területek korlátozott kínálata folyamatosan emeli az átlagárakat. Az állam szerepvállalása a birtok- és tulajdonkoncentrációban az alacsonyabb árú kínálat felszívását eredményezheti a Nemzeti Földalapon keresztül.
A földárak folyamatosan nőnek, ma a befektetőknek a 350-400 ezer forintos átlagárakban kell gondolkozniuk. sszehasonlításképpen az ausztriai árak 1,5 – 2,5 millió forintnál kezdődnek. Ha a környezet feltételei közel azonosak, nem indokoltak a hatod-negyed árak. A középtávon két-háromszoros árnövekedési lehetőség továbbra is józan becslés.
Mik a földpiacra ható közvetlen politikai tényezők?
Az MSZP-SZDSZ koalíció egy racionálisabb és piacszerűbb hozzáállás kilátását hozta a piaci résztvevőknek. Ezt megalapozta a földtörvény gyors, bár nem alapvető módosítása, amely a tőkeerősebb szereplőket hozta egy kicsit kedvezőbb helyzetbe (bérlők illetve tulajdonosaik első helyi elővásárlási rangja).
A nagy kérdés, ami a sok földtulajdonos miatt teljesen politikai megfontolás tárgya, hogy a (tőkeerős) belföldi cégeknek mikor engedik meg a földvásárlást. Ez a korlátozás ugyanis belső piaci szempontból is diszkriminatív, hiszen, ha telephelyet, gyárat, irodát, lakást és más eszközöket birtokolhat egy jogi személy, akkor egy mezőgazdasági vállalkozó miért van korlátozva a legalapvetőbb termelőeszközének, a földnek a tulajdonlásától.
Valószínűsíthető egy EU-s „vélemény” is a korlátozásokkal kapcsolatban, hiszen az EU-s termelők is befektetési és növekedési lehetőségeket keresnek.
Kik vásárolnak ma nálunk földet?
Korábban (2001 előtt) főleg külföldiek jelentették a vásárlóerőt (a megfelelő konstrukciók igénybevételével). 2001-2002 a politika évei voltak a földpiacon, és minimálisra csökkent a forgalom. Idén januártól határozott élénkülés tapasztalható a belföldi befektetők részéről.
Forrás: portfolio.hu
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le