Még uniós elnöksége előtt elsüllyed Ciprus?

Akár 10 milliárd euróra is szüksége lehet Ciprusnak, hogy talpra állítsa ingatag helyzetben lévő bankjait és teljesíteni tudja fizetési kötelezettségeit.

KG
2012. 06. 26. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szigetország hétfőn fordult segítségért uniós mentőalapokhoz, hogy felszínen tartsa gazdaságát, miután nem sikerült gyorshitelt kapnia Kínától, és egyelőre Oroszország is vonakodik megfejelni a tavaly ősszel folyósított 2,5 milliárd eurós kölcsönt. „Tragikus egybeesés, hogy Ciprus július 1-jén veszi át az unió soros elnöki tisztségét” – mondta Jiannakisz Omiru, a parlament elnöke.

A mentőcsomag összegét még nem határozták meg, de uniós tisztviselők úgy becsülik, hogy minimum 8 milliárd, de inkább 10 milliárd euróra lesz szükség. Ebből 6–7 milliárdot emészt fel az állam finanszírozása, 2–3 milliárdot pedig a bankok feltőkésítése. Még nyitott kérdés, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csatlakozik-e a hitelprogramhoz.

A gyenge hitelbesorolások miatt nem jut forráshoz

A görög válság különösen rombolóan hat Ciprusra, amelynek bankjai az ország 17,8 milliárd eurós belföldi össztermékéhez képest hatalmas kinnlevőségekkel bírnak Görögországban. A hónap végéig legalább 1,8 milliárd euróval kell feltőkésíteni a Cyprus Popular Banket (CPB), az ország második legnagyobb pénzintézetét. A kormány májusban lejegyezte a bank tőkepótló kötvénykibocsátását, hogy segítse a magántőke bevonását. Ez azonban azt jelenti, hogy ha a CPB nem tud pótlólagos forráshoz jutni a tőkepiacon – márpedig nem tud –, az államnak kell előteremtenie az összeget.

Ciprus azonban nem tud pénzhez jutni a nemzetközi piacon, mióta a nagy hitelminősítők bóvlistátusba rontották az ország hitelbesorolását. A CPB és a legnagyobb bank, a Bank of Cyprus 10-10 milliárd görög adósságpapírt tart a portfóliójában, és a nem fizető hitelek aránya 19, illetve 13 százalék. Az első negyedévben 1,2 százalékkal csökkent a ciprusi belföldi össztermék, és az idén az IMF szerint 1 százalékkal tovább zsugorodik. A munkanélküliség áprilisban 10,1 százalék volt.

Korábban Görögország, Írország és Portugália is nemzetközi pénzügyi támogatásban részesült, míg az ugyancsak euróövezeti Spanyolország bankágazatának kért támogatást, de még nem hagyták jóvá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.