Évente mintegy kétszázezer diák vállal munkát szabadidejében, az irodai adminisztráció, a telemarketing és az árufeltöltés a legnépszerűbb – írta még június 5-én a Magyar Nemzet. Varga Béla, a Multi Job Iskolaszövetkezet elnöke a lapnak elmondta: a diákoknak is jár a bruttó 535 forintos minimál órabér, de sok helyen ennél többet lehet keresni, a legjobban fizető munkáknál viszont már általában nyelvtudást vagy más speciális képességet is követelnek.
Az MNO stábja ellátogatott az egyik iskolaszövetkezet irodájába:
Az álláshirdetések alapján a bolti kisegítéséért, raktári, leltározási és szórólapozási munkáért fizetnek a legkevesebbet, óránként bruttó 550-650 forintot, míg pultosként, pincérként, hoszteszként már 700-800 forinttal számolhatnak a diákok. Nagyjából ennyi a bér a telefonos munkáért is, ám a call centerek többségében jutalékos rendszer működik, így akár az alapbér dupláját is meg lehet keresni, nem beszélve az idegen nyelvű telefonálásról, amiért szintén kiemelt fizetés jár. A legszerencsésebbek azok, akiknek mérnöki, informatikai vagy idegenvezetői gyakorlatuk van, ezeken a területeken ugyanis bruttó 1200-1500 forintot fizetnek óránként.
A nyári vakáció alatt kiemelten kell figyelni arra, hogy a fiatalok iskolaszövetkezeten keresztül dolgozzanak, mert így akkor is időben megkapják a bérüket, ha a munkát biztosító cég késve vagy egyáltalán nem fizet – mondta Varga. Fontos tudni azt is, hogy a minimális órabér mellett a diákokat is megilleti éjszakai munkavégzés esetén a 15 százalékos éjszakai bérpótlék, több műszakos rendben pedig a 15, illetve 30 százalékos délutáni és éjszakai műszakpótlék – hívta fel a figyelmet Simon Balázs, a Fürge Diák Iskolaszövetkezet jogi és kommunikációs igazgatója.
Tanulmányaikat finanszíroznák
Számos diák számára munkavállaláskor az elsődleges cél a saját tanulmányaik finanszírozásához, szükségleteik kielégítéséhez szükséges anyagiak előteremtése, ezért nyári szünet kezdetekor nem a pihenés, a szórakozás az elsődleges számukra, hanem az intenzív munkakeresés – olvasható a MÜISZ Iskolaszövetkezet közleményében. Egyesek a szülők által is használt „jól bevált” csatornákon kezdik az álláskeresést, ezért a rájuk leselkedő első számú veszély a munkaszerződés nélküli foglalkoztatás – teszik hozzá.
Sok esetben a „trükköző” munkáltatók nem kötnek a munkavállalóikkal munkaszerződést, és a munka elvégzését követően döbben rá a pórul járt munkavállaló, hogy semmilyen bért nem fizetnek számára az elvégzett munka után. Ezért a lehető legfontosabb, hogy bármilyen munkát is vállalnak, semmi esetre se kezdjék el a munkát anélkül, hogy munkaszerződést kötöttek volna – állapítja meg a MÜISZ. A munkaszerződésnek minden esetben tartalmaznia kell a pontos munkafeladatokat, annak helyszínét, idejétm a munka elvégzéséért járó munkabért és az esetleges balesetvédelmi, valamint tűzvédelmi leírást – szerepel a közleményben.

Helyszínelők a Csillagbörtönnél, kiderült, miért vonultak ki a rendőrök – videó