A Bakony–Balaton német–magyar konferencia a gazdaságról, tudományról, turizmusról és vidékfejlesztésről című fórumon az államtitkár kijelentette: Magyarország számára kulcsfontosságú a német együttműködés; példát vehetünk arról is, ahogy a német gazdaság és közigazgatás eredményesen képes együttműködni. Rétvári emlékeztetett arra, hogy a parlament egyetértésben fogadott el nemrégiben határozatot a német–magyar stratégiai együttműködés 20 évéről.
Matei Hoffman, Németország budapesti nagykövete a május 25-én adott interjújában kiemelte: a magyar–német kapcsolatokat minden területen a kölcsönös bizalom jellemzi. Utalt arra, hogy a Mercedes új kecskeméti üzeme az év végéig 3000 munkahelyet teremt, az Audi győri gyárában a már meglévők mellett további 2500 munkahelyet hoz létre, és a Bosch is tartja magát a munkahelyteremtéssel is járó bővítési terveihez.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke májusi berlini látogatásán kiemelte: Magyarország Németországgal együttműködve kívánja megformálni és megvalósítani jövőképét, a nemzetállamokra épülő Európát.
A bürokrácia csökkentése a megújuló államigazgatásban című előadásában azokat a kormányintézkedéseket ismertette az államtitkár, amelyek egyszerűsítették az ügyintézést. Ide sorolta egyebek mellett a minisztériumok számának csökkentését, az elavult jogszabályok hatályon kívül helyezését, a kormányhivatalok, a kormányablak felállítását.
17 milliárd euró német tőke
Háromezer német cég működik Magyarországon, és ezek nagy része kis- és középvállalat, amelyek a helyi szinten túl alig ismertek, de 300–400 ezer magyar munkavállalónak biztosítanak munkahelyet – mondta Gabriel A. Brennauer, a német–magyar kereskedelmi kamara ügyvezető igazgatója az MTI-nek. A Magyarországon befektetett német tőke 17 milliárd euró, amelynek fele a feldolgozóiparban talált helyet magának.
Németország és Magyarország között régi a gazdasági, mezőgazdasági kapcsolat, állat-egészségügyi területen pedig példaértékű az együttműködés – jelentette ki Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára a rendezvényen. Németország hazánknak stratégiai partnere az élelmiszeripar területén is, szögezte le. Az államtitkár megerősítette: leginkább a magas feldolgozottságú magyar élelmiszerek eladhatók Németországban.