„Nincs olyan, hogy euróválság”

Nincs olyan, hogy "euróválság". Amivel Európa küzd, az "hitelválság", ami bizalmi válságot idézett elő – jelentette ki Guido Westerwelle német külügyminiszter.

WA
2012. 08. 31. 16:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta, ez a bizalmi válság most Európa legnagyobb problémája, amivel szembe kell néznie, és amit meg kell oldania. Az euróválság kifejezés félrevezető; a közös valuta stabil, bízhatnak benne – hangoztatta a politikus. „A rövid távú likviditás megteremtése egyedül nem lesz elegendő ahhoz, hogy túljussunk a válságon” – húzta alá Westerwelle, és hozzátette: „amit tennünk kell, az a piacok meggyőzése arról, hogy az eurózóna a jövőbeni tartós pénzügyi stabilitás térsége lesz”.

Mint mondta, a „jobb jövő” lényegi feltétele egy olyan növekedés, ami nem a hitelek eredménye, hanem a versenyképességé. A versenyképességet pedig strukturális reform szüli – fűzte hozzá. Westerwelle szerint három tartópillér felépítésére van szükség Európában a válság megoldásához. Ezek: a szolidaritás, a költségvetési fegyelem és a növekedés.

Stratégiai partnerség

A külügyminiszter kitért arra is, hogy Németország stratégiai partnerségre törekszik a változó világ új hatalmi központjaival. Mint mondta, a partnerség „több mint üzlet, magába foglalja az oktatást, a tudományos és a kulturális együttműködést is”.

Hongkong – jegyezte még meg – látványos változásokon ment keresztül az egy ország két társadalmi rendszer időszakában, az elmúlt években; sikere a globalizáció hatásainak kezelésében pedig ma ösztönző hatással van Európára.

Angela Merkel német szövetségi kancellár, aki kétnapos hivatalos látogatáson tartózkodik Kínában, csütörtökön magas szintű találkozókon és a kínai-német kormányközi konzultáció ülésén vett részt. Látogatása idején többmilliárd euró értékű megállapodásokat írtak alá. A kínai államelnök, Hu Csin-tao (Hu Jintao) Kína támogatásáról biztosította Európát a hitelválságból kilábalásban.

Új alapokra helyeznék az unió működését

Új alapra helyezné az Európai Unió működését Németország, a berlini vezetés szerint a decemberi uniós csúcson fel kell állítani egy testületet, amelyet meg kell bízni azzal a feladattal, hogy készítsen elő egy új szerződést – írta a Der Spiegel című német hetilap. Angela Merkel német kancellár beszédeinek visszatérő eleme, hogy a válságot az uniós integráció további elmélyítésével lehet megoldani – Barroso is hasonlót szeretne –, és a költségvetési politikát összehangoló fiskális paktumot egy új politikai unióval kell kiegészíteni, e folyamat során pedig az EU működéséről szóló szerződést is módosítani kell.

Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter egy keddi lapinterjúban már továbbment ennél: Szükség van egy olyan eszközre, amellyel ki lehet zárni az euróövezetből azokat a tagállamokat, amelyek tartósan terhet jelentenek a többieknek – mondta a Die Pressének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.