A tárca megvédi az akcióterv fedezetét

Bízom abban, hogy el tudjuk fogadtatni a számításainkat a munkahelyvédelmi terv fedezetével kapcsolatban – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Pleschinger Gyula.

LM
2012. 09. 01. 3:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Korán elfogadták a 2013-as költségvetést. Úgy tűnt, minden rendben, de aztán borították a munkahelyek megtartását célzó akciótervvel. Nem várhatott ez?
– Nagy szüksége van a gazdaságnak a munkahelyvédelmi akciótervre – ezt mindenki elismeri. Ezzel a programmal példátlan mértékben csökkentjük a munkára rakódó terheket, hogy megkönnyítsük a hazai vállalkozásoknak a foglalkoztatást. Minél előbb megtörténik ez, annál jobb.

– Igen, de az elemzők és a nemzetközi szervek csak azt fogadják el, ami biztos. Márpedig az akcióterv fedezetében találtak bizonytalan tényezőket.
– Azon vagyunk, hogy mindenki előtt megvédjük a program finanszírozási hátterét. A Költségvetési Tanácsnak (KT), a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Európai Bizottságnak (EB) is a rendelkezésére állunk a számításaink alátámasztására. A részletes információkat már elküldtük az illetékeseknek, és a kiegészítő kérdéseket is – amelyek a tanács részéről felvetődtek – érdemben megválaszoljuk.

– Hogy gondolták azt, hogy – a terv fedezeteként – beszedjenek 120 milliárd forintot a jegybanki ügyletek megadóztatásából? A hiányzó összeget a következő évben pótolni kell a költségvetésből, tehát nem létező bevétel, nem?
– Egészen pontosan itt arról van szó, hogy amennyiben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) veszteséges lesz, akkor fizetési kötelezettsége keletkezik a költségvetésnek 2014-ben. Az MNB eredménye azonban nagyon sok mindentől függ, amely tételekről jelenleg még keveset tudunk. A tranzakciós illeték fizetése nem vonja tehát feltétlenül maga után a veszteségességet.

– Sokak szerint az adóbeszedés hatékonyságának növeléséből sem lehet több pénzt kisajtolni, holott erre is számítanak az akciótervben.
– Az adóbeszedés terén már tavaly is sikerült javítani a hatékonyságot, ezzel részben visszaszorítva a feketegazdaságot is: csaknem 40 milliárd forint volt a többletbevétel. Vannak még ezen a területen tartalékok, főképp, hogy számos olyan új intézkedést vezettünk be – fordított áfa, adóregisztráció, készpénzes tranzakciók korlátozása stb. –, amelyek hozzásegítik a hivatalt az eredményes tevékenységhez.

– Látjuk, hogy egyelőre még nem fújtak visszavonulót, de mi van, ha a külső szereplőket (KT, IMF, EB) ezek az érvek nem győzik meg?
– Bízom abban, hogy el tudjuk fogadtatni a számításainkat.

– Előfordulhat, hogy a jövő évi hiány növelésével pótolják adott esetben a kieső MNB-illetéket?
– A konvergenciaprogramban jövő évre 2,2 százalékos hiánycélt vállaltunk, miközben a bizottság a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése érdekében három százalék alatti mutatót vár el. Elméletileg lehet tehát még mozgásterünk ebben, csak nem szeretnénk élni vele. A kitűzött célokhoz próbálunk ragaszkodni, ez van ugyanis összhangban a kormányprogrammal, az adósság csökkentésével.

További részletek a Magyar Nemzet szombati számában

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.