Az adóbeszedés hatékonysága érdekli a KT-t

A Költségvetési Tanács egyelőre vitázik a 2012–13-as gazdasági növekedés számairól a nemzetgazdasági tárcával, ezért újabb kérdéseket tett fel neki.

WL
2012. 09. 05. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KT első embere kifejtette: júliusban már a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban adott kiegészítő válaszokat a nemzetgazdasági tárca, a kiadási oldalt illetően a válaszok megnyugtatóak voltak, de a bevételek megalapozottságát, a pluszbevételek kérdését, illetve a gazdasági prognózist illetően újabb kérdések merültek fel a tanács részéről, amelyekre a választ szeptember közepére, második felére ígéri a nemzetgazdasági tárca.

Kovács Árpád rámutatott, a NGM-hez intézett kérdések egy része az adóbeszedés hatékonyságának témájához kapcsolódik, ahhoz, hogy a beszedés hatékonyságának javításától várt 150-160 milliárd forint többlet-adóbevételt milyen eszközökkel biztosíthatja az adóhivatal, másrészt a gazdasági növekedés ez évi, illetve jövő évi várható számairól tett fel kérdéseket a KT.

Az elnök kiemelte: „Bízunk benne, hogy ezekre megnyugtató válaszokat fogunk kapni”, s hozzátette, hogy nagyon összetett kérdésekről van szó. Aláhúzta, ezekre azért van szükség, mert ha a költségvetéshez módosító indítványokat nyújtanak be, amelyek akár az adózást is érintik, vagy a gazdasági prognózist illetően lesznek változások, azokra a KT-nak záros határidőn belül reagálnia kell, s a zárószavazás időpontjára nyilatkoznia kell, hogy hozzájárul-e a zárószavazás lefolytatásához az adósságszabály miatt.

A munkahelyvédelmi akcióterv sikere érdekében is meg kell kötnie a magyar kormánynak a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal – írta augusztus végén a Magyar Nemzet.

Nehéz lesz növelni a hatékonyságot

Az adóbeszedés hatékonyságának kérdésköre többször szóba került a tévéműsorban, Kovács Árpád ezzel kapcsolatban rámutatott: a jövő évi büdzsé úgy számol, hogy 150-160 milliárd forint többletpénz folyhat be ennek révén, pedig 2011-ben egész évben mintegy 38-40 milliárd forintos javulást lehetett elérni. A KT elnöke kiemelte: önmagában a 150-160 milliárd nem nagy összeg, hiszen ez a teljes adóbevételhez vagy a kintlévőségekhez képest 5-6 százalék nagyságrendű, de mégis a 2011-es hatékonyságjavulással elért pluszadóbevétel négyszerese, miközben a gazdaság teljesítményének visszaesése várható 2012-ben. Kovács megjegyezte: az elemzők szerint jó esetben is csupán 0 százalék körüli gazdasági bővülés várható 2012-ben, de nem zárható ki, hogy ennél rosszabbul alakulnak a gazdasági folyamatok, ami hatással lesz a 2013-as büdzsére is.

Munkahelyvédelem

A jövő évi költségvetésben szereplő 300 milliárd forintos kiadásra – amely a munkahelyvédelmi program végrehajtásához szükséges – részben fedezetet jelent a Magyar Nemzeti Bankra kivetett tranzakciós adó, ennek bevezetésére most már törvény van, és időlegesen megnyugtató válasz az is, hogy az MNB így előálló veszteségét 2014-re tolják át – magyarázta a KT elnöke. Kovács Árpád hozzátette: olyan döntés is lehet, hogy ezt az adót a jegybank továbbhárítja a hazai pénzforgalom szereplőire, ami viszont a gazdasági növekedést tekintve újabb áldozatot jelent majd. Megjegyezte: bár a költségvetésben eddig nem számoltak az IMF-fel tervezett hitellel, a piaci szereplők már beárazták a hitel pozitív hatásait.

Végezetül Kovács Árpád elmondta, a nemzetgazdasági tárcától megkapott anyagokat majd az Állami Számvevőszék és az MNB apparátusai, szakértői tüzetesen át fogják nézni, és a KT tagjai a szakértői anyagok alapján foglalnak állást, teljesül-e az adósságszabály a jövő évi büdzsét illetően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.