A KT első embere kifejtette: júliusban már a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban adott kiegészítő válaszokat a nemzetgazdasági tárca, a kiadási oldalt illetően a válaszok megnyugtatóak voltak, de a bevételek megalapozottságát, a pluszbevételek kérdését, illetve a gazdasági prognózist illetően újabb kérdések merültek fel a tanács részéről, amelyekre a választ szeptember közepére, második felére ígéri a nemzetgazdasági tárca.
Kovács Árpád rámutatott, a NGM-hez intézett kérdések egy része az adóbeszedés hatékonyságának témájához kapcsolódik, ahhoz, hogy a beszedés hatékonyságának javításától várt 150-160 milliárd forint többlet-adóbevételt milyen eszközökkel biztosíthatja az adóhivatal, másrészt a gazdasági növekedés ez évi, illetve jövő évi várható számairól tett fel kérdéseket a KT.
Az elnök kiemelte: „Bízunk benne, hogy ezekre megnyugtató válaszokat fogunk kapni”, s hozzátette, hogy nagyon összetett kérdésekről van szó. Aláhúzta, ezekre azért van szükség, mert ha a költségvetéshez módosító indítványokat nyújtanak be, amelyek akár az adózást is érintik, vagy a gazdasági prognózist illetően lesznek változások, azokra a KT-nak záros határidőn belül reagálnia kell, s a zárószavazás időpontjára nyilatkoznia kell, hogy hozzájárul-e a zárószavazás lefolytatásához az adósságszabály miatt.
A munkahelyvédelmi akcióterv sikere érdekében is meg kell kötnie a magyar kormánynak a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal – írta augusztus végén a Magyar Nemzet.
Nehéz lesz növelni a hatékonyságot
Az adóbeszedés hatékonyságának kérdésköre többször szóba került a tévéműsorban, Kovács Árpád ezzel kapcsolatban rámutatott: a jövő évi büdzsé úgy számol, hogy 150-160 milliárd forint többletpénz folyhat be ennek révén, pedig 2011-ben egész évben mintegy 38-40 milliárd forintos javulást lehetett elérni. A KT elnöke kiemelte: önmagában a 150-160 milliárd nem nagy összeg, hiszen ez a teljes adóbevételhez vagy a kintlévőségekhez képest 5-6 százalék nagyságrendű, de mégis a 2011-es hatékonyságjavulással elért pluszadóbevétel négyszerese, miközben a gazdaság teljesítményének visszaesése várható 2012-ben. Kovács megjegyezte: az elemzők szerint jó esetben is csupán 0 százalék körüli gazdasági bővülés várható 2012-ben, de nem zárható ki, hogy ennél rosszabbul alakulnak a gazdasági folyamatok, ami hatással lesz a 2013-as büdzsére is.