Ezermilliárd euró a tét

November 22-én és 23-án tartják Brüsszelben a csúcstalálkozót az Európai Unió hétéves költségvetéséről.

NT
2012. 09. 03. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tét nagyjából ezermilliárd euró, illetve az ebből finanszírozandó európai célok meghatározása, valamint a nemzetállami érdekek egyeztetése.

Fókuszban a görögök és a spanyolok

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke bő egy évvel ezelőtt terjesztette be javaslatát a „2014 és 2020 közötti többéves pénzügyi keretre” vonatkozóan. Ennek értelmében az EU 1025 milliárd euró kiadást vállalna magára, ami a 27 tagállam összesített gazdasági teljesítményének 1,05 százaléka. Összehasonlításul: a jelenlegi (2007 és 2013 közötti) pénzügyi időszakra az uniónak összesen 994 milliárd elkölthető euró áll a rendelkezésére. Ez az abszolút számokat tekintve kevesebb, mint a következő időszak „tervszáma”, ám 1,12 százaléka a tagok összesített GDP-jének.

Az unió vezetői már október 18-án és 19-én is összejönnek, akkor főként Görögország és Spanyolország lesz a fő téma. A december első felének végére tervezett csúcstalálkozón pedig az euróövezeti adósságválság hosszú távra szóló rendezéséről fognak eszmét cserélni.

Hazánk bukhat a legnagyobbat?

A 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó keretköltségvetésről folytatott eszmecsere a tervek szerint ebben a félévben ér záró szakaszába, és decemberre elvezethet a megállapodáshoz. Ezzel kapcsolatos, hogy Magyarország azt kéri európai uniós partnereitől, hogy találjanak számára „egyéni megoldást” arra a problémára, hogy a következő hétéves EU-keretköltségvetés jelenlegi tervezete szerint minden más tagországnál nagyobb arányban veszítene az uniós forrásokból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.